Hastane otomasyon sistem tasarımı
Hospital automatin system design
  1. Tez No: 343891
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Akıllı yapılar ve yeşil yapılar günümüzün gözde konularındandır. Yapının akıllı veya yeşil bina olması için çeşitli kriterleri sağlaması gerekmektedir. Akıllı bina olarak tasarlanmış bir yapıda yangın algılama sistemi, acil durum uyarı sistemi, CCTV, aydınlatma (otomasyon sistemi ile kontrol edilen), enerji yönetim sistemi, havalandırma sistemi vb. sistemlerin bulunması gerekmektedir. Bu sistemler bünyesinde bulundurduğu için akıllı bina olarak adlandırılan bu yapılarda, bu sistemlerin tasarımı uygun bir şekilde yapılmaktadır. Örneğin yangın algılama sistem elemanı olan ve yangının tespitinde kullanılan optik duman dedektörü, yanlış tasarım sonucu işlev dışı kalmakta ve gereğinden fazla kullanılmasından dolayı maliyeti aşırı arttırmaktadır. Bu çalışmada Akıllı bina tasarımında kullanılan bazı sistemlerin tasarlanmasından bahsedilmiştir. Örnek olarak bir hastanenin bir katının elektriksel tesisatlarının tasarımı yapılmıştır. Bu sistemler kuvvetli akım tesisatı, UPS tesisatı, aydınlatma tesisatı, KNX tesisatı, kartlı geçiş tesisatı, kapalı devre kamera sistemi, yangın algılama sistemi, acil durum uyarı ve anons sistemi, data ve telefon sistemidir. Yeşil bina tasarımı genel hatlarıyla anlatılmıştır. Ayrıca bir otomasyon standardı olan KNX sistemi ile hastanenin aydınlatma otomasyonu ETS 4 programı yardımıyla tasarlanmıştır. Bununla birlikte WinCC SCADA ile örnek bir otomasyon sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays smart and green buildings are popular subjects. If a construction is desired to be built as a smart and green building, the construction should have systems such as fire detection system, emergency alert and announcing system, close circuit camera system, lightening system (which is controlled by automations systems), energy management system, ventilation system, etc. This construction which is called `smart building? because of existence of automation systems should be designed obeying a common technical specification. For example optic smoke detector which is a equipment of fire detection system should be designed obeying some rules. On the other hand this detector might get out of order or it is used much more than needed. This situation increases construction costs astronomically. In this study some of the automation systems which are used for smart hospitals were studied. For instance in this study, one flat of a hospital electrical installation are designed in general terms. This installation include a heavy current system; lightening system; KNX system; card pass system; close circuit camera system; fire detection system; emergency alert and announce system; and data and telephone system. Green building design criterions are expressed in general terms. In addition the hospital lightening automation system was designed with KNX automations standard using ETS4 program. Hospital automation system that includes fire detection system, close circuit camera system, card pass system etc. is designed in general terms using WinCC SCADA automations program.