Rudimental trampet tekniği ve Jesse Sieff'in Chopstakovich adlı eserindeki rudimental tekniklerin kullanımı
Rudimental drumming technique and the use of rudimental techniques in Jesse Sieff's work Chopstakovich
  1. Tez No: 659265
  2. Yazar: EFE YEDİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ZEYNEP ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, birçok ülkede vurmalı çalgılar müfredatlarına dahil edilen rudimental trampet tekniğinin Türkiye'de tanıtılması, bu konuda vurmalı çalgılar icracılarının bilgilendirilmesi ve Zorunlu İlkelerin çalışma şekillerinin açıklanmasıyla bu tekniğin pedagojik amaçlarla kullanılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İsviçre başta olmak üzere birçok ülkede kabul edilen ve geliştirilen rudimental trampet tekniği, Orta Çağ döneminden günümüze kadar gelişimini sürdürerek gelmiştir. Temelleri orduya askeri komutları trampet çalarak iletmek ve halk danslarına eşlik etmek için ortaya çıkmış olan rudimental trampet tekniği, günümüzde solo trampet resitallerinin vazgeçilmezi haline geldiği gibi, vurmalı çalgılar eğitiminde de önemli bir yer almaktadır. Jesse SIEFF'in Chopstakovich adlı eseri, klasik trampet ve rudimental trampet tekniğini aynı anda içeren ileri seviyedeki nadir eserlerden birisi olması açısından, trampet repertuvarında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde; trampetin tarihi, gelişimi, türleri ve baget tutuş teknikleri incelenmiştir. Daha sonra ikinci bölümde; Rudimental trampet tekniğinin tarihi, ülkeler arasında uygulama açısından oluşmuş olan farklılıklar, Rudimental tekniğin gelişimine önemli katkılar sağlayan National Association of Rudimental Drummers (Ulusal Davulcular Birliği) ile Percussive Arts Society (Perküsyon Sanatları Topluluğu) birlikleri ile bunların yayımladığı Zorunlu İlkeler incelenmiş ve bu ilkelerin çalışma teknikleri açıklanmıştır. Son olarak tezin üçüncü bölümünde; Rudimental trampet tekniği ve klasik trampet tekniğinin bir arada kullanıldığı, repertuvarın önemli eserlerinden biri olan Chopstakovich adlı eser ve bu eserde bulunan rudimental trampet tekniği terimleri, baget hareketleri ile NARD ve PAS birlikleri tarafından yayımlanmış olan Zorunlu İlkelerin çalışılmasının bu esere sağladığı katkılar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribut introducinge rudimental drumming technique, which is included in percussion curriculum in many countries, in Turkey; informing performers of percussion about this subject; and to the use of rudimental drumming for pedagogical purposes by explaining practicing techniques of the Essential Rudiments. Rudimental drumming technique, which has been accepted and developed in many countries, especially in Switzerland, has continued its development from the middle ages until today. Rudimental drumming, which was originated mainly to convey military commands to the army by drumming and to accompany folk dances has become an indispensable part of solo drumming recitals today, and gained an important place in percussion education. Jesse SIEFF's work, Chopstakovich, has an important place in the snare drum repertoire as it is one of the rare advanced works that includes both the classical drumming and rudimental drumming techniques together. In the first part of this thesis, the history, development and types of snare drums, and stick grips techniques are reviewed. Then in the second part, the history of the rudimental drumming, differences between countries in terms of its practice, the National Association of Rudimental Drummers and Percussive Arts Society, which contributed significantly to the development of the Rudimental drumming, and the Essential Rudiments published by them are examined, and the practicing techniques of these rudiments are explained. Finally, in the third part of the thesis, the work titled Chopstakovich, which is one of the important works of the repertoire, and in which the rudimental drumming and classical drumming are used together, is studied; the terms of rudimental drumming and drumstick movements within the work, are examined; and benetifs of practicing the Essential Rudiments, published by NARD and PAS associations, to the performance this work are explained.