N/O donörlü halkalı fosfazen bileşiklerinin mikrodalga destekli sentezi, yapılarının spektroskopik ve kristallografik yöntemlerle incelenmesi
The microvawe assisted synthesis, spectroscopic and crystallographic characterisation of N/O donor type cyclic phosphazene compounds
- Tez No: 343936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET IŞIKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, metilamin, bütilamin ve sec-bütilamin, salisilaldehit ile etkileştirilerek schiff bazları, bu bileşiklerin alkol ortamında NaBH4 ile indirgenmesinden de N-alkil-o-hidroksibenzilamin bileşikleri (1-3) sentezlendi. Mono-spiro-fosfazen bileşikleri (4-6), N-alkil-o-hidroksibenzilaminler ile N3P3Cl6 (trimer)'in THF çözücüsü içerisindeki tepkimesinden elde edildi. Bileşik (8-12) mikrodalga yöntemi kullanılarak mono-spiro-fosfazen bileşiklerinin, N-metil-o-hidroksibenzilamin, N-bütil-o-hidroksibenzilamin, 1,3-diaminopropan ve pirolidin ile THF ve toluen çözeltilerindeki tepkimelerinden sentezlendi.Sentezlenen bileşiklerin yapıları elemental analiz, FTIR, tek boyutlu 1H-, 13C-, 31P-NMR ve MS verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, N-alkyl-o-hydroxybenzylamines (1-3) have been synthesized by the reduction of corresponding schiff bases which prepared by the reactions of methylamine, buthylamine and sec-buthylamine with saliciylaldehyde in alcohol solutions with NaBH4. The mono-spiro-phosphazene compounds (4-6) have been obtained via the reactions of N3P3Cl6 with N-alkyl-o-hydroxybenzylamines in THF solutions. The compounds (8-12) have been obtained by the reactions of mono-spiro-cyclophosphazenes with the N-methyl-o-hydroxybenzylamine, N-butyl-o-hydroxybenzylamine, 1,3-diaminopropane and pyrrolidine in toluen and THF solutions with the microvawe-assisted reactions.The structure of the compounds have been elucidated by elemental analyses, MS, FTIR, 1H-, 13C-, 31P-NMR (one dimensional) NMR techniques.