Kuaterniyon matrisleri
Matrices of quaternions
- Tez No: 343960
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır.İkinci bölümde, bir sonraki bölüm için kullanılacak materyal ve yöntem ele alınmıştır.Üçüncü bölümde kuaterniyon matrisler, kuaterniyon matrislerin eki, rankı, benzerlikleri, özdeğerleri ve determinantı incelenmiştir.Dördüncü bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consist of four chapter. The first chapter is reserved for introduction.In the second chapter, we give basic concepts that we use in the following chapter.In the third chapter, quaternion matrices,their adjoint, rank, similarity, eigenvalues and determinant are investigated.The fourth chapter is reserved for discussion and conclusion.