Split kuaterniyon matrisleri
Split quaternion matrices
  1. Tez No: 389671
  2. Yazar: MELEK ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada elemanları split kuaterniyon olan matrisler incelenmiştir. Öncelikle split kuaterniyon matrisleri tanıtılmış ve bir split kuaterniyon matrisin kompleks adjoint matrisi tanımlanmıştır. Ayrıca, split kuaterniyon matrislerin öz değerlerine ilişkin elde ettiğimiz yeni gelişmeler sunulmuştur. Daha önce tanımlanmamış olan, kompleks split kuaterniyonlar tanıtılıp, kompleks split kuaterniyonlar üzerindeki temel işlemler incelenmiştir. Bununla birlikte, elemanları kompleks split kuaterniyonlar olan matrisler ele alınarak özellikleri sunulmuştur. Son olarak ise, dual split kuaterniyon matrislerinin ana özellikleri incelendikten sonra, dual split kuaterniyon matrislerinin özdeğerlerine ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, matrices with split quaternion entries are investigated. Firstly, split quaternion matrices are introduced and complex adjoint matrix of a split quaternion matrix is defined. Moreover, new results about eigenvalues of split quaternion matrices are given. Furthermore, the algebra of complex split quaternions, which has not been defined before, is introduced and fundamental computations of complex split quaternions are investigated. Then, the matrices with complex split quaternions and their properties are discussed. Finally, dual split quaternion matrices are studied and some results about eigenvalues of dual split quaternion matrices are given.