A~150 civarı bazı izotopların karma simetrik durumlarının incelenmesi
Investigation of mixed symmetric states of some isotopes near a~150
- Tez No: 343959
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında Sm-146, Sm-148, Sm-150, Sm-152, Sm-154, Sm-156 İzotoplarının enerjiseviyeleri Etkileşen Bozon Modeli-2 kullanılarak bulunmuş ve deneysel verilerlekarşılaştırılmıştır. Enerji seviyeleri bulunurken Etkileşen Bozon Modelinin U(5) ve SU(3)limitlerindeki analitik çözümleri kullanılmıştır. Hesaplanan karma simetrik durumlar ilekarşılık gelen deneysel durumlar özellikle incelenmiştir. Karma simetrik bu durumlarlaçakışan deneysel durumların bozunma modlarında kuramsal olarak ön görüldüğü gibimanyetik geçişlerin var olduğu görülmüştür. En sonunda ise karma simetrik banttaki bazıdurumların elektro manyetik geçiş olasılıkları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work energy levels of Sm-146, Sm-148, Sm-150, Sm-152, Sm-154, Sm-156 isotopeshas been found using Interacting Boson Model and compared with experimental values.Analitic solution at U(5) and SU(3) limits of Interacting Boson Model-2 has been used tosearch for energy levels. Calculated mixed symmetric states and states coincide with thesestates at experimental spectrum especially investigated. It has been seen that, experimentalstates which coincide with mixed symmertric states has magnetic dipol transition as predictedtheoretically. Finally the electromagnetic transition probability of some mixed symmetricstates has been calculated.