Beypazarı tarihi evlerinin ısıl performansının Mehmet Üsdün Evi örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of thermal performance of Beypazari historical houses, in the case of Mehmet Usdun House
  1. Tez No: 610491
  2. Yazar: SALİHA ERDURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KORUMAZ, PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Enerji üretiminde birincil enerji kaynağı olan fosil yakıtların, kullanım sürecinde ortaya çıkardığı sera gazları iklim değişikliği, küresel ısınma ve çevresel kirliliğe sebep olmaktadır. Türkiye'de enerji tüketimindeki tasarruf yaklaşımlarıyla beraber, binalardaki verimliliğin %50 oranında artacağı öngörülmektedir. Ancak Türkiye'de, enerji verimliliği çalışmalarının temel amacı çağdaş yapılarda verimliliği sağlamaktır. Bu nedenle, yönetmelikler ve standartlar bu kapsamda düzenlenmiş ve tarihi yapılar çalışma alanı içerisine dahil edilmemiştir. Tarihi yapıların ısıl performansını arttırma çalışmaları, enerji tüketimindeki azalmanın yanı sıra, yapının kullanılarak korunup, gelecek nesillere aktarılması için etkili bir yol olmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Beypazarı geleneksel konutlarından Mehmet Üsdün Evi'nin güncel durumu üzerinde enerji tüketimini belirlemek, ısıl performans analizini yapmak ve konuta minimum müdahale ile ısıl performansını arttırmaya yönelik çözüm önerisi ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, konutun bulunduğu bölgeyle ilgili iklimsel ve coğrafi veriler elde edilmiş, konutun rölövesi hazırlanmıştır. Hazırlanan projeler ve elde edilen veriler, analiz aracı olarak seçilen DesignBuilder programına işlenmiş ve konut analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen sayısal veriler, TS 825 Isı Yalıtım Standardı'na göre kıyaslanmıştır. Konutun ısıl performansını arttırmak için konutun mevcut ısıtma sistemi yerine, yerden ısıtma sistemi önerisi yapılmıştır. Öneri ısıtma sistemi, DesignBuilder programına entegre edilerek, konut tekrar analiz edilmiştir. Analizler, ısıtma sisteminde kullanılan yakıtın, doğalgaz ve elektrik olması durumu olarak iki ayrı durum için ele alınmıştır. Öneri ısıtma sisteminin kullanımının, koruma kuralları ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, konut ile ilişkisi değerlendirilmiş ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Greenhouse gases are produced by fossil fuels and as the primary energy source in energy production, greenhouse gases cause climate change, global warming and environmental pollution. It is assumed that the efficiency of the buildings in Turkey increase by 50% regarding the saving approach in energy consumption. Nevertheless, the main purpose of the energy efficiency studies in Turkey focusen on contemporary buildings. Therefore, the regulations and standards have been regulated in this scope and historical buildings are not included in this field of study. The studies for increasing the thermal performance of historical buildings aim not only for decreasing energy consumption but also for preserving the buildings to the usage of the next generations. In this context, the aim of the study is the determination of the energy consumption, conducting studies on thermal analysis of the current situation of Mehmet Üsdün House, which is one of the traditional houses of Beypazarı, and proposing a solution to increase thermal performance with minimum intervention to the house. Within the scope of the study, climatic and geographic data about the region where the house is located were obtained and a building survey of the house was prepared. The projects and the obtained data were processed into the DesignBuilder program, which is selected as the analysis tool, and the house was analyzed. The numerical data obtained from the analysis results were compared according to TS 825 Isı Yalıtım Standardı (Thermal Insulation Standards in Turkey). In order to increase the thermal performance of the house, the floor heating system was proposed instead of the existing heating system of the house. After the integration of the proposal heating system into the DesignBuilder program, the house was analyzed again. The analyzes are considered in two separate cases in terms of fuel usage in the heating system, which were natural gas and electricity. The relationship between the usage of the proposal heating system and the house was evaluated within the framework of preservation rules and sustainability principles and the study was completed.