Rat siyatik sinirine uzun sürelerde radyofrekans uygulamasının histolojik etkilerinin incelenmesi
Analysis of the histologic effects of long-term pulsed radiofrequency application to rat sciatic nerve
- Tez No: 344141
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF YEĞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Radyofrekans tedavisi uzun yıllardır çeşitli ağrı sendromlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Konvansiyonel RF uygulamasının ağrı kesme etkisi dokuda koagulasyon nekrozu oluşturan yüksek ısıya bağlıdır. Yakın zamanda RF akımının aralıklı uygulanarak pulse hale getirildiği ve ısının daha düşük sıcaklıklarda uygulandığı PRF geliştirilmiştir. PRF tekniği klinik etkinliğinin iyi olması ve geniş doku hasarı bırakmaması nedeniyle hızla kabul görmüştür. Çalışmamızda uzun sürelerde uygulanan PRF?in rat siyatik sinirinde meydana getireceği histopatolojik etkileri araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Fakültemiz Hayvan Çalışmaları Etik Kurulu onayı alındıktan sonra 64 adet Wistar Albino dişi rat 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (n:3) hiçbir işlem yapılmadı. Genel anestezi uygulamasından sonra RF elektrotu siyatik sinir içine yerleştirildi. Sham grubuna (n:5) elektrot yerleştirildi fakat akım uygulanmadı. 3. gruba (n:14) 2 dakika, 4.gruba (n:14) 6 dakika, 5.gruba (n:14) 9 dakika, 6.gruba (n:14) 12 dakika PRF uygulandı. PRF uygulanan gruplardaki (grup 3,4,5,6) ratların yarısından (n:7) işlemden hemen sonra, diğer yarısından (n:7) işlemden 2 gün sonra siyatik sinirler histolojik inceleme için çıkarıldı. Çıkarılan dokular hem ışık mikroskobunda, hem de elektron mikroskobunda incelendi. Bulgular: 2 dakika PRF uygulanan gruptaki ratlarda motor defisit görülmedi. 6 dakika PRF uygulanan grupta 4 ratta, 9 ve 12 dakika PRF uygulanan gruplarda ise 5?er ratta düşük ayak gelişti. Kontrol grubu ve sham grubunda belirgin patoloji görülmedi. 2 dakika PRF uygulanan grupta yapısal ciddi hasar görülmedi. Hafif endonöral ödem, granüllü ve granülsüz endoplazmik retikulum sisternalarında genişlemeler, intrasitoplazmik vakuollerin arttığı gözlendi. Miyelinsiz lifleri normal yapıda, miyelinli liflerin ise çok az kısmında hafif değişiklik olduğu gözlendi. Hasar görülen miyelinli liflerde miyelin zarflarında minimal ayrılma gözlendi. 6, 9 ve 12 dakikalık gruplarda da bu bulgulara benzer bulgular elde edildi, başka patolojik bir bulguya rastlanılmadı. Sonuç: PRF uygulama süresinin artması dokuda önemli bir patolojik değişikliğe yol açmadı
Özet (Çeviri)
Purpose: Radiofrequency treatments have been used in clinical practise for the treatment of variety pain syndromes for many years. The pain relief effect of conventional RF application is due to the high temperature which resulting coagulative necrosis within tissues. Recently RRF procedure has been developed which RF current is applied intermittently, in a pulsed fashion with a lower temperature. PRF procedure has been rapidly accepted for its clinically effectiveness and that does not cause extensive tissue injury. In our study, we aim to investigate the histopathologic effects of long duration PRF on rat sciatic nerve. Materials and Methods: After having our faculty?s Animal Studies Ethics Committee approval, 64 female Wistar Albino rats were divided into 6 groups. No procedure was applied to the rats in the control group (n:3). After all rats deeply anesthetised, RF electrode was placed within the sciatic nerve. In sham group electrode was placed but no current was passed. PRF was applied in group 3 (n:14) for 2 minutes, in group 4 (n:14) for 6 min., in group 5 (n:14) for 9 min., in group 6 (n:14) for 12 min. Sciatic nerves were removed from the half of the rats in each PRF treated groups (group 3,4,5,6) after the procedure, and those in the other half (n:7) were removed 2 day after the procedure in each PRF treated groups (group 3,4,5,6) for histological evaluation. The tissues were analyzed both with light microscopy and electron microscopy. Results: Rats treated with 2 min. showed no motor deficit. 4 rats in 6 min group, and 5 rats each 9 min. and 12 min. group showed footdrop. No pathology was evident in the control and sham groups. In 2 min. PRF group, there were no severe degeneration findings. There were mild endoneurial edema, enlarged endoplasmic reticulum cisterns in this group. Unmyelinated axons found to be normal ultrastructurally. Only a few myelinated axons showed only seperation in myelin configuration. There were similar findings in 6, 9 and 12 min PRF groups, no evident pathology was observed. Conclusion: Increasing duration time of PRF application did not cause significiant difference in pathology in tissue