Hastane öncesi farklı ileri havayolu cihazları ile servikal vertebral hareketlerin değerlendirilmesi
Cervical vertebral movements during intubation with different pre-hospital advanced airway devices
  1. Tez No: 344142
  2. Yazar: TAYLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bir travma hastasının değerlendirilmesi servikal vertebral immobilizasyonla başlamaktadır. Bu tür hastaların servikal spinal yaralanmalarının var olduğu kabul edilir ve entübasyon işlemi sırasında gelişebilecek herhangi bir servikal hareket, hastalarda paralizi, solunum depresyonu ve hatta ölüm gibi istenmeyen katastrofik sonuçlara neden olabilir. Bu arada servikal vertebralarda değişik açılanmalara neden olan birçok farklı entübasyon cihazı bulunmaktadır. Bunların arasında an az bilinenleri supraglottik cihazlar olarak da bilinen hastane öncesi ileri havayolu cihazlarıdır (laringeal maske havayolu (LMA), entübasyon laringeal maske havayolu E-LMA), özefageal-trakeal kombitüp). Bu nedenle çalışmamızda farklı ileri havayolu cihazlarını orotrakeal entübasyon işlemi esnasında oluşan servikal vertebral hareketler açısından karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız 3 adet taze-donmuş kadavra üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her bir kadavra 5 farklı entübasyon cihazı (LMA, E-LMA, özefageal-trakeal kombitüp, McCoy ve Macintosh kaşıklarının olduğu klasik laringoskopiler) ile 4 doktor tarafından entübe edilmiştir. Tüm entübasyon işlemleri esnasında servikal kolar kullanılmıştır. Her bir entübasyon işlemi sinefluroskopik olarak kaydedilmiş ve sonrasında servikal vertebral hareketleri değerlendirmek amacıyla fotografik görüntülere dönüştürülmüştür. C0-C5 vertebral cisimlerin maksimum fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinin belirlemek amacıyla vertebral hatlar çizilerek açılar hesaplanmış ve entübasyon cihazları karşılaştırılmıştır. C0C1 düzeyinde McCoy laringoskopu ile karşılaştırıldığında (ortanca değer 7°) LMA (ortanca değer 2,5°) ve kombitüp (ortanca değer 1,5°) cihazları daha az bir servikal vertebral hareket sağlamışlardır. Ayrıca Macintosh laringoskopu (ortanca değer 3°) ile karşılaştırıldığında, kombitüp (ortanca değer -1°) ve E-LMA (ortanca değer -2°) cihazları C2C3 servikal vertebral düzeyde daha az bir ekstansiyona neden olmuşlardır. Bu iki sonuç dışında C1C2, C3C4 ve C4C5 vertebral düzeylerde gruplar arası elde edilen sonuçlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Havayolu yönetiminde kullanılan supraglottik cihazlar klasik laringoskopiden daha az ya da benzer oranlarda servikal vertebral hareketlere neden olmaktadır. Supraglottik cihazlar, kullanım kolaylığı ve ağız içerisine körleme yerleştirilebilmeleri nedeniyle servikal vertebral bütünlüğünün belirsiz olduğu travma hastalarında güvenle kullanılabilirler
Özet (Çeviri)
Assessment of a trauma patient begins with cervical immobilization. These patients are assumed to have potential servical spine injury and any cervical spine movement during intubation process can lead to catastrophic results including paralysis, central respiratory failure and even death. Meanwhile, there are different intubation devices causing cervical vertebral column movement in different angles. And there is less known about pre-hospital advanced airway devices also known as supraglottic devices (laryngeal mask airway (LMA), intubating laryngeal mask airway (I-LMA), esophageal-tracheal combitube). Therefore we aimed to compare cervical spine movement with different advanced airway devices during intubation. Three fresh-frozen cadavers were used. Each cadaver was consecutively intubated by four doctors and with five different advanced airway devices (LMA, I-LMA, esophageal-tracheal combitube, Macintosh and McCoy laryngoscopes). We used cervical collar in our study. During each intubation process continuous cinefluoroscopic view was taken and then converted to photographic images to assess cervical spine movement. Maximal extension and flexion of C0 to C5 vertebral body angles were calculated and compared with each device. At C0C1 level, compared with the McCoy laryngoscope (median; 7°), LMA(median; 2,5°) and combitube (median; 1,5°) caused less extension of cervical vertebra. Also, combitube (median; -1°) and I-LMA (median; -2°) caused less extension of C2C3 cervical region when compared with the Macintosh laryngoscope (median; 3°). Except for these two results, there was no statistically significant difference between groups at C1C2, C3C4 and C4C5 levels. Supraglottic devices during airway management cause cervical vertebral movement less or equal to conventional laryngoscopes. And due to ease of training and blind insertion, supraglottic devices can be safely used in trauma patients when cervical spine integrity is a concern