Acil servise başvuran ve elektif entübasyon endikasyonu olan hastalarda standart hızlı ardışık entübasyon protokolünün rokuronyumun priming tekniği ile karşılaştırılması
Comparison of standard rapid sequential intubation protocol with rocuronium priming technique in patients registering to the emergency department and with indication of elective intubation
- Tez No: 714611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZHASENEKLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Hava yolu yönetimi ve ileri hava yolu yönetimi acil servislerde her gün uygulanan ve acil hekiminin en iyi bilmesi gereken konulardandır. Hızlı ardışık entübasyon ise ileri hava yolu yönetiminde sık kullanılan tekniklerden biridir. Ancak yapılan anestezik ajanlar ve paralitik ajanlar bazı yan etkilerle birlikte bazı kaygıları barındırır. Biz çalışmamızda standart hızlı ardışık entübasyon protokolü ile rokuronyumun priming teknikle uygulanmasının işlem süresi ve hemodinamik profile etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız yılda yaklaşık 450.000 hasta başvurunun olduğu 3.basamak bir acil servis olan Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 15.07.2021 ile 01.12.2021 tarihleri arasında yapılmış prospektif, gözlemsel ve randomize bir çalışmadır. Çalışmamıza acil servise başvuran ve hızlı ardışık entübasyon ihtiyacı olan hastalar dahil edilmiştir. Randomizasyon olguların geliş sırasına göre yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri, diabetes mellitus varlığı kayıt altına alındı. Standart grupta rutin hızlı ardışık entübasyon uygulandı. Priming grupta ise indüksiyon ajanından yaklaşık 3 dakika önce rokuronyumun dozunun %10' uygulandı. Entübasyon süresi, kullanılan ilaç miktarı, entübasyon öncesi ve sonrası vital bulguları ve entübasyonu doğrulmak için end tidal CO 2 düzeyi kaydedildi. Bulgular: Acil serviste 145 hastaya entübasyon uygulandı. Çalışmaya 52 hasta dahil edildi. 1 hasta kronometrenin tutulmasındaki hata sebebiyle dışlandı. Standart gruba 25, priming grubuna 26 hasta dahil edildi. Standart grubun yaş ortalması 75,6 ± 14,9 yıl iken priming grubun yaş ortalaması 77,6 ± 11,9 yıl olarak hesaplandı. Gruplar arası yaş ortalaması istatiksel olarak anlamlı değildi. Standart grupta entübasyon süresi 121,2±21,9 saniye iken priming grupta 68,4±11,6 saniye olarak hesaplandı. Gruplar arası entübasyon süreleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı. Standart grupta entübasyon öncesi ortalama arter basıncı 80,0±16,6 mmHg iken priming grupta 84,5±19,7 mmHg olarak saptandı. Entübasyon öncesi ortalama arter basınçları arası fark istatiksel olarak anlamlı değildi. Entübasyon sonrası standart grupta ortalama arter basıncı 58,3±26,6 mmHg iken priming grupta 80,6±21,1 mmHg olarak saptandı. Gruplar arası fark istatiksel olarak anlamlıydı. Entübasyon sonrası end tidal CO 2 değeri standart grupta 26,6±10,3 mmHg iken priminng grupta 37,7±18,5 mmHg olarak saptandı. Gruplar arası end tidal CO 2 farkı istatiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: Rokuronyumla priming uygulanmasının entübasyon süresini kısalttığı, hemodinamik profili daha iyi koruduğu görüldü. Entübasyon sırasında yüksek aspirasyon riski olan hemodinamik olarak kötüleşme potansiyeli olan hastalarda depolarizan olmayan paralitik ajanların kullanımıda rutin hızlı ardışık entübasyon protokolüne alternatif olarak rokuronyumla priming uygulaması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Airway management and advanced airway management are the issues that are applied every day in emergency services and that the emergency physician should know best. Rapid sequential intubation is one of the most frequently used techniques in advanced airway management. However, anesthetic agents and paralytic agents have some concerns with some side effects. In our study, we aimed to compare the effect of standard rapid sequential intubation protocol and application of rocuronium priming technique on the procedure time and hemodynamic profile. Material and Method: Our study is a prospective, observational and randomized study conducted between 15.07.2021 and 01.12.2021 in Ankara City Hospital Emergency Medicine Clinic, which is a third-level emergency department with approximately 450,000 patient admissions per year. Patients who applied to the emergency department and needed rapid sequential intubation were included in our study. Randomization was done according to the order of arrival of the cases. The demographic characteristics of the patients included in the study and the presence of diabetes mellitus were recorded. Routine rapid sequential intubation was performed in the standard group. In the priming group, 10% of the rocuronium dose was administered approximately 3 minutes before the induction agent. Intubation time, amount of drug used, vital signs before and after intubation, and end tidal CO 2 level to confirm intubation were recorded. Results: Intubation was performed on 145 patients in the emergency department. 52 patients were included in the study. 1 patient was excluded due to the error in holding the stopwatch. 25 patients were included in the standard group and 26 patients in the priming group. While the mean age of the standard group was 75.6 ± 14.9 years, the mean age of the priming group was calculated as 77.6 ± 11.9 years. The mean age between the groups was not statistically significant. The intubation time was 121.2±21.9 seconds in the standard group, while it was 68.4±11.6 seconds in the priming group. The difference between the intubation times between the groups was statistically significant. While the mean arterial pressure before intubation was 80.0±16.6 mmHg in the standard group, it was 84.5±19.7 mmHg in the priming group. The difference between mean arterial pressures before intubation was not statistically significant. While the mean arterial pressure was 58.3±26.6 mmHg in the standard group after intubation, it was 80.6±21.1 mmHg in the priming group. The difference between the groups was statistically significant. While the end tidal CO 2 value after intubation was 26.6±10.3 mmHg in the standard group, it was 37.7±18.5 mmHg in the priming group. The end tidal CO 2 difference between the groups was statistically significant. Conclusion: It was observed that priming with rocuronium shortened the intubation time and preserved the hemodynamic profile better. Priming with rocuronium can be considered as an alternative to the routine rapid sequential intubation protocol in the use of non-depolarizing paralytic agents in patients with a high risk of aspiration during intubation and with the potential for hemodynamic deterioration.