Açık kalp ameliyatı sonrası mobilize olan hastalarda öz-bakım gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of self-care pover in patients mobilized after the openheart surgery
  1. Tez No: 344207
  2. Yazar: AYDIN NART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma açık kalp ameliyatı sonrası mobilize olan hastalarda öz-bakım gücü ve bunu etkileyen faktörleri belirlemesi amacıyla planlandı. Tanımlayıcı ve kesitsel özellikte olan bu araştırma, Mart - Mayıs 2013 tarihleri arasında Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi?nde açık kalp ameliyatı olan 152 hastada gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında hastaların tanımlayıcı sosyo-demografik özelliklerini kapsayan anket formu, literatür bilgileri dikkate alınarak araştırmacı tarafından elde edildi. Ayrıca öz-bakım gücünü değerlendirmek amacıyla, Orem?in öz-bakım gücü ölçeği kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarda Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe testi kullanıldı.Elde edilen veriler sonucunda, hastaların % 57.9?nun erkek, % 44.1?nin 61 yaş ve üzerinde olduğu, % 69.7?nin evli, % 67.1?nin ilkokul ve altında okuduğu, % 48.4?nün ilde doğduğu, % 66.4?ünün çekirdek aile tipinde ve % 53.3?nün de evde 2-4 kişi ile birlikte yaşamakta olduğu belirlendi. % 63.8?nin sosyoekonomik durumunun orta düzeyde olduğu, % 88.8?nin sağlık güvencesinin bulunduğu ve % 73.7?nin bir işte çalışmadığı görüldü. % 40.1?nin bir yıldan daha az süredir kalp hastası olduğu, % 65.1?nin daha önce kalp krizi geçirmediği, % 63.2?sinin kronik bir hastalığı olduğu görüldü. Hastaların öz-bakım gücü puan ortalamasının 90,401 ± 24,183 olduğu saptandı. Bu puan ortalaması, hastaların orta düzeyde öz bakım güçlerinin olduğunu göstermektedir. Hastaların öz bakım gücü puanları ortalamalarının yaş değişkenine göre fark istatistiksel açıdan anlamlı bulundu(F=2,781; p=0.0430,05).
Özet (Çeviri)
Research is planned to identfy the self-care power in the patients mobilized after the open heart surgery and the factors affecting this. This descriptive and cross-sectional research is carried out by observing 152 patients in Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital. Questionnaire including socio-demographic characteristics of the patients is taken by considering the literature knowledge. Also, Orem?s scale of the self-care power is used to evaluate the self-care power. The data is analysed by usig the programm of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, average, standart deviation) is used. In the comparison of quantitative data the differences between two groups is measured by t-test. One Way Anova Test is used in intergroups comparisons of parameters if there are more than two groups. In the determination of the group causing the diversity, Scheffe test is used. As a result of the data obtained in the patients 57.9% men, 44.1% over 61 years of age, 69.7% were married, 67.1% in primary and reading, 48.4% born in the province, 66.4% live in nuclear family and 53.3% ill and live with 2-4 people, 63.8% of middle socioeconomic status, 88.8% available health insurance and 73.7% not working at a job. Of the patients, 40.1% heart disease for less than one year, 65.1% not have a heart attack before, 63.2% have a chronic illness. The mean score of the patient?s self-care power is determined as 90,401 ± 24,183. This score shows that the self-care power is moderate. The differentiate in the mean score of the patient?s self-care power with the respect of the age is statistically significant(F=2,781; p=0.0430,05).