Hukuki ve sosyal perspektifte avukatlık kariyeri
Social and legal perspective: Advocacy
  1. Tez No: 344323
  2. Yazar: FİLİZ YENİPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez konusu Avukatlık mesleğinin ayrıntılı olarak incelenmesidir. Avukatlık gibi zor ve meşakkatli bir meslek, hukuk fakültesi eğitimi ardından staj sonunda yeterlilik sicilleri ve ruhsatnamenin alınması ile yapılabilir. İnsanla uğraşmak her alanda olduğu gibi hukuk alanında da oldukça zahmetlidir. Subjektif yargıların çok değişken olduğu düşünülürse, mesleğin zorluğu da daha da anlaşılabilir. Yaşayan her insanın amacı ?var olmanın dayanılmaz hafifliğinde? ayakta kalmak, hakkını aramak ve haksızlığa uğradığında mücadele etmektir. İşte bu süreçte avukatlık mesleğinin önemi ve irdelenmesi gerekir. Avukatın izleyeceği yol, nelere dikkat etmesi, şahsi istek ve arzularının hangi şartlarda geçerli olacağı önemlidir. Mesleki başarıda, şahsi istek, mutluluk ve huzurun önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Avukatlık bir yaşam biçimidir. Tez dört bölüm ve bir sonuç olmak üzere dört kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde avukatlık mesleğinin tarihçesi, ikinci bölümde avukatlık mesleğinin yasal şartları, çalışma alanları, nitelikleri, üçüncü bölümde araştırmanın yasal boyutta tarihçesi ve tarihsel süreçte bakış açısı incelenmiştir. Sonuç kısmında yüksek lisans tezi kapsamında elli avukat üzerinde yapılan anket değerlendirmesi yer almaktadır. Anket çalışmasında, mesleki kıdem, avukatın subjektif değerlendirmeye esas istek ve idealleri, mesleğin seçiminde çevresel faktörlerin etkisi, meslek icrasında ideal ve amaçların zamanla değer yargıları ile birlikte değişikliğe uğraması gibi sorularla mesleki başarı ve ideallerle şahsi istek ve ideallerin birlikteliği incelenmiştir. Bu anket çalışmasında: avukatlık mesleği mercek altına alınarak mutlu, başarılı, idealist avukat araştırması yapılmıştır. İdealist avukatın uyması gereken kurallar ve mevcut yasal durum hep birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is detailed survey of advocacy profession. Advocacy, difficult and arduous proffession, can be done after the law faculty education then internship qualification and reciveing the advocacy licence. People to deal with them very difficult in all areas as well as very difficult in field of law. If the subjective jugments are thought to be very variable, difficulty of proffession can be understood. The purpose of every human ?in unbearable frailness of existing? to survive, to demand justice and to struggle when faced with unjustice. The importance of proffession of advocacy must be examined in this process. The lawyers? road map,attention to what, personal demands and desires are important in which avaible conditions. Personal desires, happinnes and tranquility are very important in the Professional success. The advocacy is a lifestyle. The thesis is comprise three chapter and a conclusion. In first chapter the history of advocacy proffession, in second chapter legal conditions of the advocacy profession, working area, qualifications, in four chapter the survey?s history in legal dimension and the perspective in historical periods are examined. At the conclusion of master thesis is avealuating survey which conducted on fifty lawyers. In survey work, Professional seniority, lawyer?s request based on a subjective assessment and ideals, the influence of environmental factors in the selection of the profession, The alteration of ideals and goals in time along with judgements are questions for Professional success in Professional performance and unity of personal desires and ideals are examined. In this survey work: it Focused on the advocacy profession and examined happy, successful and idealist lawyer. The result of survey examined and alongside of this detailed investigation has done with rules scope.