Refik Özdek'in romanlarının ve hikaye kitaplarının yapı bakımından incelenmesi
A study on Refik Özdek's novels and stories books in terms of their structure
- Tez No: 344328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Refik Özdek, Türk Edebiyatı?na pek çok eser kazandırmış bir yazardır. O roman ve hikâye yazarı olmanın yanında aynı zamanda çevirmen ve araştırmacı bir gazetecidir. Beş roman ile iki hikâye kitabının yanında çok sayıda çocuk kitapları ve çevirileri vardır. Özdek, eserlerinde birçok sosyal konuyu tema olarak kullanmıştır. O, eserleri ile gençleri eğiterek onları güzel bir geleceğe taşımak istemektedir. Bu tezde Refik Özdek?in kısa hayat öyküsüne yer verildikten sonra romanları ve hikâye kitapları yapı bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Refik Özdek is a writer who created many works for Turkish Literature. Besides being an author of novels and stories he is at the same time a translator and journalist. In addition to his many translations and children's books he has authored five novels and two story books. Özdek used a lot of social subjects as the themes of his works. He desires to take youth into a beautiful future by educating them with his works. In this thesis, after a short life story of the writer has been given, his novels and stories has been examined in terms of their structure.