Tanıklık algısını etkileyen sosyal dinamikler Gaziantep örneği
Example of social dynamics Gaziantep testimony affecting the perception of
  1. Tez No: 344338
  2. Yazar: GÜRKAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LİDER BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Birlikte yaşamanın en önemli paydasını, toplumsal huzur ve birliktelik kavramları oluşturmaktadır. Toplumsal huzur ve güvenin sağlanması adalet duygusuyla anlatılmaktadır. Tanıklık ilk toplumlardan bu yana adalet kavramıyla birlikte günümüze taşınmış bir olgudur. Adaletin sağlanabilmesi için, birbirleriyle çelişen beyanların neticesinde haklıyı haksızdan ayırmanın en eski yöntemi tanıklıktır. Gelişen teknolojik imkanlar neticesinde maddi deliller toplanılarak yargılama yapılsa da, günümüzde de hala yargılanmanın gidişatını belirleyen en büyük etken tanık beyanlarıdır. Tanıklık bir kamu görevi olup adalet sisteminin mihenk taşıdır. Ancak toplumuzda tanıklık görevi bir angarya olarak algılanmakta yeterince ilgi görmemektedir. Gelişmiş toplumlarda tanıklık bilinci toplum olarak kabullenilip, ödev olduğu anlaşılmışken, bizim toplumumuzda bu sahiplenme yeterince gelişmemiştir. İstanbul'da Taksim meydanında gündüz vakti gerçekleşen bir olayda bir tane gönüllü tanık bulunamaması, durumun ne denli ciddi bir sorun haline geldiğini göstermektedir. Tanıklık görevine olan ilginin neden düşük olduğunu ancak toplumu araştıran sosyoloji ilmiyle araştırabiliriz. Sosyolojinin babası olarak bilinen Auguste Comte, tanıklık algısına hak ve ödev kavramlarıyla, sosyal statik ve sosyal dinamik kavramıyla, hal yasalarıyla ışık tutulabilir. Tanıklık görevinin toplum tarafından nasıl algılandığının Comte' un pozitivist yaklaşımı doğrultusunda anket yöntemiyle öğrenip, sorunları tespit ederek çözüme kavuşabilmesi için yapılacak değerlendirmenin, toplumsal birlik, beraberlik ve huzur için önemli bir çalışma olacağı kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
The most important thing in social life is the social welfare and togetherness. Social welfare and trust is expressed with spirit of justice. Testimony is the notion comes with justice from early ages to present. As a result of the declarations conflict with each other, the oldest method of distinguishing right from wrong is the testimony. Although trial is made by collecting material evidence thanks to technological advances,today the most important factor to determine the progress of the trial is the parol evidence. Testimony is the civil service and the essential element of justice system, but it is seen as a drudgery and neglected. In developed soceties , testimony consciousness is accepted as a duty; on the other hand, in our society, it is not seen like that. In the incident happened during the daytime in İstanbul, noone couldn?t be found as a voluntary witness. This shows that severity of the case. We can search the reason of apathy to testimony with sociology. Auguste Comte, known as the leader of the sociology, clarify testimony with right and duty notion, social statics and social dynamic notion and state law. I believe it will be an important work for social unity and togetherness by assesment to be done to reach a solution by fixing problems and the method of inquary in accordance with Comte?s positivist approach to how it is perceived by society .