Bingöl geleneksel kültüründe evlenme
Cultural wedding traditionc in Bingöl
  1. Tez No: 344349
  2. Yazar: GÜLER ANKIŞHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir millete kimlik kazandıran ve onun yüzyıllar boyunca ayakta kalmasını sağlayan değerlerin başında sözlü kültür ürünleri gelmektedir. Doğu Anadolu?nun Yukarı Fırat Havzası?nda yer alan Bingöl ili, zengin sözlü kültür ürünlerine sahip, gelenekselliğin ağır bastığı bir ildir. İnsan yaşamının ikinci geçiş dönemini oluşturan evlenme; zengin bir inanış, uygulama ve törenler sürecini kapsar. Çalışmamız ile Bingöl ilinde gerçekleşen evlenme geleneği ile ilgili inanış ve uygulamaları tespit etmeye çalıştık. Araştırma bulgularımız; düğün öncesi, düğün ve düğün sonrası olmak üzere üç ana başlıkta değerlendirilmiştir. Sözel kültür ürünü olan evlilik ile ilgili inanışları, uygulamaları yazıya aktarıp bilim dünyasına kazandırmak, tezimizin amacını oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler; Bingöl, Evlenme, Düğün, Geçiş Dönemi, İnanış, Uygulamalar.
Özet (Çeviri)
Oral culture materials are initial values in order to es tablishing a national identity which persist over centuries. The province of Bingöl which is located at the upter Fırat river basin area ot the Eastern Anatolian Region has an out weighted tradition of abundant oral culture materials. Marriage, as the second transitian of human life comprise abundant faith, practise and wedding crmany. This study aims to define the facts of the marriages such as faith and applications from the point of view of marriages in Bingöl pravince the results of the research estimated under three subtitles which are: Pre-wedding, wedding and post wedding. The aims of this research are to transmit the fact of marriage from oral culture to literate culture and gain this research to the sciense world. Keywords; Bingöl, marriage, vedding crmany, transitian process, faith, applications.