Kayıt dışı istihdam: Gaziantep örneği
Non-employment register: Gaziantep example
- Tez No: 344348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZSAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Genel anlamıyla, bilinen istatistikî yöntemlerle tahmin edilemeyen ve GSMH hesaplarını elde etmekte kullanılamayan gelir yaratıcı ekonomik faaliyetlerin tümüne ?kayıt dışı ekonomi? denilmektedir. Kayıt dışı ekonominin ekonomik, sosyal ve idari yönden pek çok nedeni mevcuttur. Kayıt dışı ekonomik faaliyetler ahlaki olmamak, nakit olmak ve istatistiksel olarak ölçülememek gibi özelliklere sahiptir. Yasadışı ekonomik faaliyetler, yarı kayıtlı ekonomik faaliyetler ve hiç kayıt altına alınmamış ekonomik faaliyetler kayıt dışı ekonominin unsurlarıdır. Hükümetler açısından en önemli unsur yarı kayıtlı ekonomik faaliyetlerdir. Çünkü bu grupta yer alan faaliyetler kayıtlı ekonominin unsurları tarafından gerçekleştirilmektedir. Kayıt dışı ekonominin boyutları dikkate alındığında bu sorunun bütün ekonomileri tehdit eder boyutlara ulaştığı gözlemlenmektedir. Ancak bu sorunun boyutları ile ilgili olarak; gelişmiş, geçiş ve az gelişmiş ülkelerde farklı araştırmacılar tarafından farklı yöntemlerle çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma; bu farklı ölçme yöntemlerini bir arada değerlendirerek Türkiye örneğinde genel bazı sonuçlara ulaşmayı hedeflemiştir. Bu nedenle öncelikle Türkiye?de daha sonra da Gaziantep ekonomisi üzerinde kayıt dışı ekonominin boyutları incelenmiştir. Gaziantep ekonomisi örneğinden yola çıkılarak kayıt dışılıkla mücadele yöntemlerine önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In general, all the income resulting economic activities, which are not predictable by the known stastical methods and also not available in obtaining the GNP amount, are called informal (unregistered) economy. İnformal economic activities have got some properties. For instance, not moral activities, cash activities and not evaluate activities. Half registered economic activities, illegal economic activities and never registered economic activities are elements of informal economy. Half registered economic activities are very important for government because in this group activities are happened by registered economic activities. When the dimensions of informal economy are taken into attention, it is observed that that problem has been reached to dimensions that threaten all countries in the World. However, related with the dimensions of this problem, in developed countries, in transition countries and in less developed countries, many different studies have been made by different researchers and different methodologies. This study?s aim is to evaluate these different methodologies together and tried to find some general conclusions, in Turkey example. Because of this reason, dimensions of informal economy were analyzed based especially on Turkey example, and then Gaziantep?s ekonomy finally in Turkeys? ekonomy criteria. Economy on the basis of samples of Gaziantep, suggestions were the methods of dealing with the informal economy.