Liderlik tarzlarının yeşil iş etiği üzerine etkileri: Bilgi ve iletişim sektörüne yönelik bir araştırma
Effects of leadership styles on green business ethics: A research on the information and communication sector
- Tez No: 963844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde çevresel sürdürülebilirlik ve İş Etiği (İE), işletmelerin rekabet avantajını artıran temel unsurlar arasında yer almakta; liderlik yaklaşımları ise bu unsurların organizasyonel düzeyde etkin uygulanmasında kritik rol oynamaktadır. Liderlik Tarzlarının (LT) çalışan davranışları ve örgütsel etik kültür üzerindeki etkisi, sürdürülebilir iş uygulamalarının başarısı açısından önem taşımaktadır. Yeşil İş Etiği (YİE), işletmelerin çevresel sorumluluklarını etik değerlerle bütünleştiren bir yaklaşım olup, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bilgi Ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde farklı LT'larının YİE üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında İstanbul'da faaliyet gösteren Türkiye'nin önde gelen üç BİT operatörünün (Vodafone, Turkcell, Türk Telekom) ofis ve çağrı merkezi çalışanlarından oluşan 400 kişilik örnekleme çevrimiçi anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve düzenleyici değişken analizleri ile değerlendirilmiş, analizler IBM SPSS 30.0 ve SPSS Process Macro kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, farklı LT'larının YİE üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Katılımcı ve destekleyici liderlik tarzlarının çalışanların çevresel duyarlılık ve İE davranışlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, yönlendirici LT'ının da YİE üzerinde önemli etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, liderlik biçimlerinin yalnızca çalışan motivasyonu ve performansını artırmakla kalmayıp, çevresel etik ve sürdürülebilirlik bilincini de şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonuçları, BİT sektöründeki yöneticilere ve insan kaynakları politika belirleyicilere çevresel sürdürülebilirliği teşvik eden liderlik yaklaşımlarını benimsemenin, çalışanların YİE davranışlarını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Böylece liderlik uygulamalarının çevresel sorumluluk bilincini yaygınlaştırmada ve örgütsel etik standartların geliştirilmesinde kritik rol oynadığı ortaya konmuştur. Sonuçlar, literatüre BİT sektöründe LT'ları ve YİE ilişkisinin ampirik verilerle desteklenmiş özgün bir katkısını sunmakla beraber, sürdürülebilir iş uygulamalarının geliştirilmesine yönelik politika ve stratejilerin oluşturulmasında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, environmental sustainability and Business Ethics (BE) are among the fundamental factors that enhance the competitive advantage of businesses; leadership approaches play a critical role in the effective implementation of these factors at the organizational level. The impact of Leadership Styles (LS) on employee behaviors and organizational ethical culture is crucial for the success of sustainable business practices. Green Business Ethics (GBE) is an approach that integrates businesses' environmental responsibilities with ethical values and holds a significant place in achieving sustainability goals. The purpose of this study is to examine the effects of different LS on GBE in businesses operating in the Information and Communication Technologies (ICT) sector. As part of the research, an online survey was conducted with a sample of 400 office and call center employees from three of Turkey's leading ICT operators operating in Istanbul (Vodafone, Turkcell, Türk Telekom). The collected data were analyzed using correlation, regression, and moderator variable analyses, performed with IBM SPSS 30.0 and SPSS Process Macro. The results indicated that different LS have significant effects on GBE. It was found that participative and supportive leadership styles positively influence employees' environmental sensitivity and BE behaviors. Additionally, directive leadership style was also identified as having a significant effect on GBE. The findings reveal that leadership styles not only enhance employee motivation and performance but also shape environmental ethics and sustainability awareness. The results demonstrate to managers and human resources policymakers in the ICT sector that adopting leadership approaches that promote environmental sustainability effectively increases employees' GBE behaviors. Thus, leadership practices play a critical role in spreading environmental responsibility awareness and developing organizational ethical standards. While the results contribute original empirical evidence to the literature on the relationship between LS and GBE in the ICT sector, they also provide guidance for forming policies and strategies aimed at advancing sustainable business practices.