Acil serviste hasta memnuniyeti: Çivril Devlet Hastanesi örneği
Emergency department patient satisfaction: Example Çivril State Hospital sample
  1. Tez No: 344387
  2. Yazar: TAYFUN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma acil üniteye başvuran hastaların bu üniteye yönelik memnuniyet ve şikayetlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak yapıldı. Araştırma, Çivril Devlet Hastanesi Acil Servisine gelen 200 hasta ve ailesi üzerinde gerçekleştirildi. Hazırlanan 29 soruluk anket ile hasta ve yakınlarının demografik özellikleri, acil servis deneyimleri, acil servislerde karşılaştıkları sorunlar ve acil servisten memnuniyetleri saptanmaya çalışıldı. Sonuç olarak; hasta memnuniyetini etkileyen faktörlerin doktor davranışı hemşire davranışı, acil serviste tetkik ve tedavi sürerken hastalara işlemler hakkında bilgi verme, hastane temizlik durumu,hastanenin teknik donanım ve ekipman durumu ve taburcu olduğunda bilgi verme olduğu tespit edilmiştir. Hasta ve yakınlarının bunlardan memnun olma yüzdelikleri saptanmıştır. Hasta ve yakınlarının bu hastaneyi tercih etme sebepleri ve ayrıca hasta ve yakınlarının memnuniyet/memnuniyetsizliklerine göre tekrar hastaneye gelme durumları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The definitive ve analytic research was performed to determinate patient satification and complaints fort his emergency unit. Research, is completed on 200 Patient and their families in Çivril Public Hospital Emergecy--Service. Mini quiz which contains 29 questions is generated to determine patients and patient relatives' demographic properties, experiences in Emergency Services and problems met in Emergency Services,Emergency Service satisfactions. In conclusion; attitude of doctors, attitude of nurses, information given to patients about what is going to happen during the treatment at emergency department, cleanness of hospital, insufficient technical equipment and give information to patients about observation after discharging hospital was found to be the factors that effect patient?s satisfaction. Percentage of patients and their relatives satisfied were determined. The reason of choosing this hospital by patient and relatives and their satisfaction /dissatisfaction was detected by the states to come to hospital.