İşletmelerin lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı: Ve bir uygulama
Businesses are outsourcing logistics activities: And an application
- Tez No: 344414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ İÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde lojistik kavramından, lojistik yönetimiyle ilgili genel bilgilerden, lojistik maliyetlerden ve lojistik maliyetleri hesaplama yöntemlerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise dış kaynak kullanımı kavramından ve lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımından bahsedilmiştir. Son bölüm olan uygulama aşamasında ise; Aksaray Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasında: İşletmelerin lojistik deyince ne anladıklarını, hangi lojistik faaliyetleri kullandıklarını, işletmeleri lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımına iten faktörlerin neler olduğunu, lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının işletmelere hangi avantajlar ve dezavantajlar getirdikleri ölçülmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter the concept of logistics, the general knowledge about logistics management and logistics costs and the methods of calculation of the logistics costs are discussed. In the second chapter the concept of outsourcing and outsourcing in the logistics activities are discussed. In the implementation phase which is the last section, the survey was conducted on businesses which operate in Aksaray region. The aims in this survey are: What the enterprises understand about logistics, which logistics activities they use, what are the factors that push companies into outsourcing in the logistics activities, how advantageous or disadvantageous are gained when the enterprises use logistics outsourcing in their logistics activities were asked to be measured.