Gramsci'nin siyaset teorisi
Gramsci's political theory
  1. Tez No: 344417
  2. Yazar: FERHAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ATAAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Avrupa?da Marksizm `in kurucusu olan Antoni Gramsci, bir çok kavramı yeniden ele alarak, eleştirel yaklaşım sergilemiş ayrıca yeni kavramlar ortaya atmıştır. Bu anlamda onun düşünce ve kuramları, pek çok Marksist kuramcıyı da etkilemiştir. Ayrıca, Gramsci kapitalist sisteminin çözümlemesini yaparak, hegemonya, devlet ve ideoloji gibi kavramlarla, kapitalist sistemi ortaya çıkışı, organik bunalım dönemleri ve sistemin sürdürülebilirliğini muhafaza etme yöntemlerini bütünsel olarak irdelemiştir. Bu çalışmada, Antoni Gramsci?nin siyaset teorisi öznelinde, onun hayatı ve düşünsel gelişimi ve Marksist ideolojiye yapmış olduğu katkılar, kavramlar eşliğinde, yapı ve üst yapı arasında yeni bir etki ve görev paylaşımı irdelemesi yaparak sunduğu, aydınların ve basının oynamış olduğu rolün etkisi incelenerek, yeni bir tarihsel blokun ortaya çıkması ve proletarya diktatörlüğüne giden yolda, işçi partinin önderliğine atfettiği roller ortaya konmaya çalışılmış, son kertede, sınıfsız topluma geçiş için Gramsci'nin açıkça teorik ve pratik bağlamda, tasvir ettiği, Marksist teoriyi somutlaştırma girişimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Antoni Gramsci, the founder of Marxism in Europe, has not only re-examined many concepts through a critical approach, but also invented new concepts. In this sense his thoughts and theories have been influencial on many Marxist theoreticians. Moreover, Gramsci has analysed the capitalist system, and he examined concepts such as hegemony, state and ideology and the emergence of capitalist system, organic periods of depression and ways to protect the sustainability of the system in a holistic fashion. In this study, Gramsci?s political theory, his life and intellectual development and his contributions to the Marxist ideology , the effects of the roles of intellectuals and the media, which he presented through his analysis of the interaction and share of work between structure and superstructure, and the concept of hegemony , the emergence of a new historical block and the roles he attributed to the leadership of the labour party on the road to proletarian dictatorship have been tried to be established. Furthermore, the study discusses Gramsci?s attempt to embody the Marxist theory that he described in terms of theory and practice for the transition to a classless society.