Türkiye'de tarihsel blokun kuruluşu ve hegemonya mücadeleleri: Kuramsal bir analiz
The establishment of the historical bloc and hegemonic struggles in Turkey: A theoretical analysis
- Tez No: 931884
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de ulus devletleşme sürecini Gramsci'nin siyaset teorisi çerçevesinde hegemonya ve tarihsel blok kavramları üzerinden incelemektedir. Bu kavramsal çerçeve, Osmanlı'nın kapitalistleşmeyle yaşadığı organik krizin süreç içerisinde Cumhuriyet'in yapısal koşullarını oluşturduğunu gösterir. Osmanlı tarihsel blokunun organik krizi, Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşuyla birlikte yeni bir tarihsel blok ve etatist hegemonyanın inşasıyla aşılmıştır. Milli Mücadele dönemi, kapitalistleşme sürecinin bir aşaması olarak ele alınmış ve bu süreçte toplumsal uzlaşının ideolojik çerçevesi incelenmiştir. Yükselen Kürt milliyetçiliğine karşı, Kürtlerin toplumsal uzlaşıya dahil edilmesinin ideolojik temelleri ve hegemonya stratejileri irdelenmiştir. Koçgiri isyanı, bu bağlamda, devletin Kürtleri ittifaka/uzlaşıya dahil etme çabası ve toplumsal rıza üretme mekanizmalarını devreye sokması açısından değerlendirilmiştir. Erken Cumhuriyet dönemi, devletin alanının genişlemesiyle uyumlu olarak“entegral devlet”tanımı çerçevesinde etatist hegemonya kavramsallaştırmasıyla değerlendirilmiştir. Bu süreçte, bir yandan kapitalizme milli ekonomi doğrultusunda yeni bir yön verilirken, ulus devletleşme süreci olarak pasif devrim uygulamaya konmuştur. Pasif devrimin içeriği, araçları, rıza ve zor mekanizmaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kürt ayaklanmaları pasif devrime bir direnç olarak ele alınırken, bu ayaklanmaların etatist hegemonya bağlamındaki sınıfsal dinamikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the nation state building in Turkey through the lens of Gramsci's political theory, particularly focusing on the concepts of hegemony and historical bloc. This conceptual framework reveals that the Republic is not simply a moment of rupture, but also a process of structural transformation rooted in the collapse of the Ottoman historical bloc. It demonstrates how the organic crisis of the Ottoman Empire, conditioned by capitalist development, laid the structural conditions for the Republic. The organic crisis of the Ottoman historical bloc was overcome with the establishment of the Turkish Republic, leading to the construction of a new historical bloc and the creation of an etatist hegemony. The period of the National Struggle is examined as a phase of the capitalist development process, and the ideological framework of social consensus during this period is analyzed. The ideological foundations and hegemony strategies for integrating Kurds into the social consensus, despite the rise Kurdish nationalism, are explored. In this context, the Koçgiri Rebellion is evaluated in terms of the state's efforts to include the Kurds in the alliance/consensus and the mechanisms of producing social consent.The Early Republican period is analyzed through the framework of“etatist hegemony,”in line with Gramsci's concept of the integral state, which refers to the expansion of state's power. During Early Republican period, while capitalism was redirected through a national economy, the process of nation-state formation was carried out through passive revolution. The content, tools, and mechanisms of both consent and coercion in the passive revolution are explored in detail. Kurdish uprisings are examined as a form of resistance to the passive revolution, with a focus on the class dynamics of these uprisings within the context of etatist hegemony.