İnsan kaynakları yönetiminde koçluk: Tutumlar, beceriler ve uygulamalar
Coaching in human resources management-skills, applications and behaviours
  1. Tez No: 344418
  2. Yazar: DOĞA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin tarihçesi, insanlık tarihi kadar eskilere dayanır. Sanayi devrimi, I. ve II. Dünya savaşları, sendikal hareketler, devlet korumacılığının gelişmesi ve nihayet küreselleşme süreci ile işletmelerin çok uluslu hale gelmesi ve artan küresel rekabet, insan kaynakları yönetiminin bugünkü işlevlerine kavuşmasını sağlamıştır.1950?li yıllardaki işe alma, işten çıkarma, bordrolama gibi idari işler bütünü olan personel yönetimi anlayışı 1980?li yıllardan itibaren insan kaynakları yönetimi adı altında yeni bir ivme kazanmıştır. Önceleri bir üretim faktörü olarak görülen insan,1990?lı yıllarda ?önce insan? yaklaşımının güç kazanmaya başlamasıyla insan kaynakları yönetimi, stratejik insan kaynakları yönetimi olarak adlandırılmaya başlamıştır. İnsan kaynağının işletmenin hedefleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak, insanın ihtiyaçlarının karşılanması, mesleki gelişiminin sağlanması, motivasyon kazanması, işyerine devamlılığının sağlanması stratejik insan kaynakları yönetiminin ilgi alanları içerisine girmiştir.Dünyada endüstrileşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte dünya düzenin yeniden yapılanması söz konusu olmuştur. Küreselleşme süreci olarak da adlandırabileceğimiz bu sürecin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde teknolojideki gelişmeler, bilgi ekonomisi, neo-liberal politikaların yükselişi ve sermayenin uluslararalılaşması etkili olmuştur.Küreselleşen dünyada işletmeler için rakiplerinin üretim tekniğinden çok bilgiyi kimin ürettiği önemli hale gelmiştir ki sonuçta bilgiyi üreten ve işleyen insandır. Bu aşamada uluslararası boyutta rekabet üstünlüğü yakalayan başarıların temelinde işletmelerin insan unsurunu farklı yorumlamaları görülmektedir. Oldukça karmaşıklaşan iş süreçleri içerisinde kurumlar tarafından tercih edilmeye başlanan koçluk uygulamaları, gerek yönetici gerekse çalışan olarak insan kaynağının kurumun hedeflerine yönelik çalışmalarında etkili bir motivasyon ve geliştirici bir araç olarak kullanılmaya başlamıştır.Kurumların insan kaynakları departmanları ya da dışarıdan koçluk desteği almak suretiyle yöneticilerinin ve çalışanlarının iş verimliliğini %88?e kadar arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
History of human resources management is as old as human history. Industrial revolution, first and second world wars, trade union movements, development in state protectionism, the process of globalization which makes the businesses become multi-national, and increasing global competition constructed today?s human resources management functions.The understanding of staff management which was administrative affairs such as recruitment, dismissal, pay rolling in 1950s was changed into human resources management in 1980s. Human resources management, which was formerly seen as a production factor was started to call as strategic human resources management as ?Firstly Human? approach started to gain power in 1990s. Providing the most efficient use of human resources in line with business objectives, meeting the needs of people, providing the professional development of people, assuring motivation and continuity in the workplace have been engaged into interest areas of strategic human resources management.The completion of the process of industrialization in the world was restructured the world order. Advances in technology, knowledge economy, the rise of neo-liberal policies and internationalization of the capital were effective in the emergence and development of the globalization process. For enterprises, the information provided by whom is more important than the production technique used by their competitors. At this stage, the international dimension of enterprises on the basis of success in capturing the human element of competitive advantage is interpreted differently. Started to be preferred by the institutions in a very complex business processes, coaching practice, working both as human resources managers need to effectively work towards the objectives of the institution began as a means of motivation, and the developer.Human resource departments or outside agencies to get coaching support increased the observed work efficiency of the managers and employees up to 88%