İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören tekstil firmalarının verimlilik analizi
The efficiency analysis of textile companies traded in Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 344434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk tekstil sanayi teknoloji düzeyi, ekonomik etkinliği, dış ticaret potansiyeli, istihdam gibi parametrelerle ülkenin önde gelen sosyo-ekonomik faaliyet alanlarından biridir. Bu çalışma, tekstil sektörünün kapsam ve gelişme sürecini, Dünya ve Türkiye ticaretindeki yerini ortaya koyarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'nda işlem gören tekstil sektörüne ait firmaların 2004-2011 yılları arasındaki etkinliklerini veri zarflama analizi ile hesaplamayı amaçlamaktadır. Ayrıca sektördeki firmaların toplam faktör verimliliklerindeki değişim oranı ve bu değişimin nedenleri de incelenmiştir. Veri zarflama analizi, birden fazla girdiyi birden fazla çıktıya dönüştürerek karar verme birimlerinin performansını değerlendiren veri odaklı bir yaklaşımdır. Çalışmada Asittest oranı, borç devir hızı, nakit oranını girdi olarak, stok devir hızı, aktif karlılık ve stoklar/dönen varlıkları çıktı değişkeni olarak kullanılmıştır. Yapılan Veri Zarflama ve Malmquist Analizleri sonucunda, 2004-2006 yılları arasında Türk tekstil sektörünün daha verimli bir dönem geçirdiği, ancak 2007 yılında sektörün bir verimlilik kaybı yaşadığı, 2008 yılı bir kriz yılı olsa da bunun verimliliğe yansımadığı, sektörün 2008'den sonra bir toparlanma ivmesine girse de 2004-2006 dönemindeki trendi yakalayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The technology level of Turkish textile industry is one of the country's leading socioenonomic activity with parameters such as economic activity, foreign trade potential, employment. The study aims that, the scope and development process of the textile industry, by revealing the location of the World and Turkey on trade in Istanbul Stock Exchange (ISE) traded firms in the textile sector efficiencies between 2004-2011 with data envelopment analysis aims to calculate. In addition, the rate of total factor efficiency change of firms in the sector, and this change causes were also investigated. Data envelopment analysis is an data-driven approach to evaluating the performance of decision making units by converting multiple input to multiple output. Acid-test ratio, debt turnover rate, the cash rate were used as inputs, inventory turnover, return on assets and stocks/current assets were used as output variables in this study. As a result of the Data Envelopment and Malmquist Analysis, between 2004-2006 Turkish textile sector had more efficient period, but in 2007 the sector experienced a productivity loss, even though 2008 is a year of crisis, it is not reflected in productivity. After 2008 despite the sector goes into an acceleration of the recovery, during the trend of 2004-2006 period was not captured.