Yedinci sınıf öğrencilerinin çevre eğitimine yönelik tasarlanan modüler öğretim programının etkililiğinin araştırılması
Investigating effectiveness of environmental education modular instruction curriculum designed for grade 7th students
- Tez No: 344498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖZSEVGEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ?Yedinci sınıf öğrencilerinin çevre eğitimine yönelik tasarlanan modüler öğretim programının etkililiğini araştırmaktır?. Özel durum metodolojisi kapsamında yürütülen çalışmanın örneklemini rastgele örnekleme yolu ile seçilen Gümüşhane il merkezinde bulunan bir ortaokulun 7B şubesinde öğrenim gören 23 öğrenci (12 erkek - 11 kız) oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak, Başarı Testleri (BT), Çevre Eğitimi Tutum Ölçeği (ÇTÖ), Çevre Etkinliklerini Değerlendirme Anketi (ÇEDA), Problem Çözme Becerilerine Yönelik Senaryolar (PÇBS), Çevre Öz Değerlendirme Formu (ÇÖDF), Araştırmacının Günlük Notları, Bütünleştirici Öğrenme Ortamı Anketi (BORAN), uygulama öğretmeni ve 6 öğrenci ile yürütülen yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel verilerin analizinde bağımlı t-testi ve ANOVA kullanılırken nitel verilerin analizinde ise nitel analiz teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate effectiveness of environmental education modular instruction curriculum designed for grade 7th students. Within case study research design. The sample consisted of 23 (12 male - 11 female) grade 7th students (aged 12 to 14) at a lower secondary school in Gumushane. The data were gathered via achievement test (AT), environmental education attitude scale (EEAS), environmental education activities assessment questionnaire (EEAAQ), scenarios towards problem solving skills (PSS), environmental education self-assessment form (EESF), researcher?s diary notes (RDN) and constructivist learning environment survey (CLES). Further, semi-structured interviews were conducted with six students and one teacher. In analyzing quantitative data paired-samples t-test and ANOVA were used while employing qualitative techniques for qualitative data.