Finansal gelişmenin ekonomik büyümeye etkisi: Ekonometrik bir analiz
Financial development impact of economic growth: An econometric analysis
  1. Tez No: 344524
  2. Yazar: MESUT NAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İktisat biliminin temel amaçlarından birisi toplumların refahını arttırmaktır. Söz konusu bu amaç doğrultusunda, iktisat biliminin uğraş alanlarından biriside ekonomik büyümedir. Ekonomik büyümenin finansmanı için gerekli kaynakların oluşmasında ve dağılımında etkin rol oynayan finans sistemi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.Çalışmanın temel amaçlarından birisi, finansal sistem ve finansal gelişmenin ekonomik büyümeye etkisini araştırmaktır. Bir diğeri ise Türk finans sistemi hakkında bilgiler verilerek finansal gelişme göstergeleri ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin test edilmesidir.Çalışmada, teorik olarak ortaya koyulan finansal gelişmenin bir sonucu olarak ekonomide yaratılan fonların daha etkin kullanımı ile ekonomik büyümenin gerçekleşeceği öngörüsü yapılan ampirik çalışma sonuçları ile desteklenmektedir.Finansal gelişme ve ekonomik büyümenin arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini test etmek amaçlanmıştır. Nedensellik testinde 2003 ? 2011 yılları arası üç aylık dönemsel veriler kullanılmıştır. Analizimizin ampirik uygulamasında ARDL Sınır Testi ve Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasında finansal gelişmenin ekonomik büyümeye neden olduğu yönünde bir ilişki bulunmuştur.ANAHTAR KEL?MELER: Finansal Geli?me, Ekonomik Büyüme, ARDL Sınır Testi, Granger Nedensellik Testi
Özet (Çeviri)
One of the main aims of the economics is to improve social welfare. The purpose of this study, economic growth constitutes one of the most important field studies of economics. Finance system, which plays a crucial role in the formation of the resources required for the financing of economic growth, is the main subject of this study.One of the main goals of this study is to explain the financial system and analyze to financial development and economic growth. Another aim is to test causality relation between the financial development indicators and economic growth by supplying relative information about Turkish finance system.In this study, the prevision that economic growth will accure as a result of the funds which is created in economy through the development of financial system is supported with the empirical work.In this study examined the relationships between financial development and economic growth. The purpose of this study is to test the causal relationship between financial development and economic growth. For the causality test, we used quarterly data for the period 2003 ? 2011. Finally the relationship between financial development and economic growth is analyzed. According to our results the causality runs from financial development to economic growth in Turkey.KEY WORDS: Financial Development, Economic Growth, ARDL Bound Test, Granger Causality Test.