1923-1950 yılları arasında yerel basında Kars
Between the years 1923-1950 in the local press Kars
  1. Tez No: 344527
  2. Yazar: MUSTAFA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Basının artık küçümsenemeyecek bir güç haline gelmiş olduğu günümüzde, bu çalışma sayesinde mikro düzeyde gelişimi ve işlevi hakkında bilgi verilmeye çalışmaktadır. Basının bölgesel ve kısmen daha az kapsamlı şeklini meydan getiren Yerel Basının, Kars şehri açısından oluşumu, gelişimi ve olgunlaşmasını göz önüne alarak şehrin nasıl bir evrim süreci geçirdiğini ortaya koyan en güzel materyal olan gazeteden yararlanılmıştır. Bu amaçla Kars Gazetesini temel alınarak hazırlanan bu çalışmada gazetenin şehir ve halk üzerindeki etkisi ortaya konulmuş; kimi zaman bilinçlendirilmeye çalışılan halkın kimi zaman ise şikâyetlerini duyurmaya özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to this work, it is given information about the minimal improvement and the function of the press that has become an undespisable power in present time. İt has been got use of newspaper to prove what kind of evolotion the city had end to prove the development of the city which is thanks to loca press thet forms the regional and patly less detailed forms of press.İn this work that is based on ?Kars Newspaper? it is proven that the nawspaper has an effect on the society and the city. By means of the local pres, society has been tried to be made conscious and annonce their complaints.