Klasik Türk şiirinde haberleşme
Communication in classical Turkish poetry
  1. Tez No: 344710
  2. Yazar: DERYA ÖNGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN ALVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Klasik Türk şiirine sosyal hayatın yansıması konulu tezlerde haberleşme bahsinin yeterince incelenmemesi ve var olan zengin malzemenin kullanılmaması tezimizin hareket noktasını oluşturmuştur.Bu maksatla çalışmamızda, XIII-XIX. yüzyıllar arasında yaşamış 105 şairin şiirleri incelenmiştir. Metinlerde ?haber? ve ?haberci? anlamına gelen kelimeler taranarak haberleşmeye dair kavramlar tespit edilmiştir. Daha sonra bu kavramlar tasnif edilerek haberleşme vasıtaları, haberciler, âşık ile sevgilinin haberleşmesi, din ve tasavvuf kavramlarıyla haberleşme olmak üzere dört ana bölüm altında toplanmıştır.İncelediğimiz metinler, klasik Türk şiirinde haberleşmeye dair kavramların gerek gerçek anlamda gerekse mecazlar yoluyla oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu göstermiştir. Klasik Türk şiirinin sosyal hayatla bağlantısı incelendiğinde muhteva olarak başta âşık ve sevgilinin birbiriyle iletişimi ve toplumla ilişkileri olmak üzere; klasik şiirin kültürel zeminini oluşturan din, tasavvuf ve mitolojide de haberleşme kavramlarının mühim bir yere sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The inadequate examination of communication in academic papers related to the reflections of social life to classical Turkish poetry and making no use of the existing materials have set the starting point of our thesis. With this purpose, the poems of 105 poets who lived between 13th and 19th centuries have been examined in this work. By thoroughly browsing the terms ?message? and ?messenger? in the texts, the notions about communication have been ascertained. Later, having these notions been classified, communication agents have been gathered under four main sections as of messengers, communication of lover and beloved, and communication in terms of religion and Sufism. The texts which we have browsed clearly show that not only in real meaning but in figurative meaning also, notions relating to communication in classical Turkish poetry have wide areas of use. When the relation of classical Turkish poetry with social life is examined, communication notions have a vital role on agents by context firstly on communication of lover and beloved and their relations with the society and also on religion, Sufism and mythology that constitute the foundations of a poem.