Klasik türk şiirinde maddi kültür-giyim kuşam
Material culture in classical Turkish poetry-clothing
  1. Tez No: 241699
  2. Yazar: OLCAY HİÇDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Klasik Türk şiiri, beslendiği kaynaklar bakımından zengin bir kültürel alt yapıya sahiptir. Bu kaynakların doğru bir şekilde tespit edilip değerlendirilmesi bu şiirin daha iyi anlaşılabilmesini sağlayacaktır.Klasik Türk şiirini oluşturan malzemeler arasında, maddi kültür öğelerinden olan giyim kuşam önemli bir yer tutmaktadır.Bu tezin amacı, çeşitli divanlarda yer alan giyim kuşama ait terimleri tespit edip bunların kullanım özelliklerini ve sıklığını incelemektir. Bu amaçla çeşitli divanlar üzerinde yapılmış olan tahlil çalışmaları incelenmiştir. Bu çalışmalarda yer alan giyim kuşam bölümleri ele alınıp burada geçen terimler açıklanarak örneklendirilmiştir. Ayrıca, örneklendirilmeyen beyitlerin de künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classic Turkish poem has wealthy cultur from the part of source view. If this source is evaluated correctly, the poem is understood beter.Clothe which is compenent of material cultur is very important among the equipment constituting classic Turkish poem.The aim of this thesis is to determine the concept of clothe and research the qualities of these. With this aim various of divan were made that analysis studies were researched. Clothing section which is located at this studies take up and this concep explained and illustrated.