Halid Ziya'nın Fransız edebiyatı'nın Nümune ve Tarihi adlı eseri ve değeri
The work of Halid Ziya named The examples and History of French literature and it's value
  1. Tez No: 344709
  2. Yazar: RAFET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Halid Ziya Uşaklıgil, modern Türk edebiyatının kurucularından birisidir. Hakkında yapılmış olan çalışmalar, çoğunlukla onun hikâyeleri ve romanları üzerinedir. Böyle olduğundan dolayı, onun sanat ve edebiyat üzerine yapmış olduğu çalışmaların çoğu görmezden gelinmiştir. Bunlardan birisi de edebiyat tarihçiliğimiz açısından önemli konumda bulunan ve ülkemizde Batı edebiyatı tarihine yönelik yazılmış ilk eser olan Fransız Edebiyatı?nın Nümune ve Tarihi?dir. Çalışmamızda bu eseri ve eseri yazan Halid Ziya?nın edebiyat anlayışını, devrin koşulları içerisinde değerlendirdik. Bununla birlikte söz konusu eseri Latin harflerine aktararak çalışmamızın son bölümünde okurlara sunduk. ANAHTAR KELİMELER: Halid Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatı, Fransız edebiyatı, modernleşme, modern edebiyat.
Özet (Çeviri)
Halid Ziya Usakligil is one of the founders of Modern Turkish Literature. The researches about him are mostly concentrated on his novels and stories. As a result of this, his works on arts and literature are generally ignored. One of these works is the first study on Western literature history, named The Examples and History of French Literature. In this study, we have analyzed Usakligil's literary understanding with regards to his century. In addition, we have presented the latinized version of this book to the readers at the end of our study. KEYWORDS: Halid Ziya Uşakligil, Turkish Literature, French Literature, modernisation, modern literature.