Ana konuları ekseninde Kalem Suresi ve tefsiri
The main topics of Surat al-Qalam and axis
- Tez No: 344714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma bir sûre tefsiri çalışması olup ?ana konuları ekseninde? Kalem Sûresi?ni ele almaktadır. Çalışma esnasında kaynak olarak öncelikle klâsik tefsir kitaplarından faydalanılmakla beraber modern tefsir kitaplarından da yararlanılmıştır. Aynı zamanda konuyla alakalı farklı alanlarda te?lif edilmiş eserlere de müracaat edilmiştir. Bu araştırmada kalem sûresi, teknik özelliklerinin incelenmesinin yanı sıra, sûre önce ana konularına, sonra da ana konuları içerisindeki alt konularına ayrılarak tefsiri yapılmaya gayret edilmiştir. Çalışmanın nihayetinde ise; kalem sûresinin baştan sona, ?nübüvveti savunma? ve ?güzel ahlâk? konuları ekseninde bir sûre olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work is a sura commentary work which is a kind of topical commentary deals with Kalem Sura as a main topic circle. During this work as a resource apart from classic commmentary books which are firstly applied for modern commentary books are also used too. At the same time works are also applied to which are related to the subject and compiled from different fields. In this research as well as Kalem Sura's scrutiny of tecnical features, sura is tried to be investigated firstly by dividing to its main subjects later to its subtitles among main subject. At the end of this work it is reached to the conclusion that Kalem Sura is a sura in the circle of being prophetic and good moral lessons from beginning to the end.