Dijital yayınların tasarım öğeleri açısından incelenmesi
Analyzing digital publishing in terms of design factors
  1. Tez No: 344762
  2. Yazar: YAVUZ DÜRÜST
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Basılı yayıncılığın gitgide azaldığı günümüzde; okuyucular kitapları, takip ettikleri gazete ve dergileri internet üzerinden çevirimiçi olarak, cüzi rakamlara ediniyor ve okuyor. Son zamanlarda teknolojinin insanlara sunduğu, akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar gibi yeni imkânlarla artık mobil olarak da erişilebilirlik dijital yayıncılığın çok daha yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Daha kolay ve ucuz edinilen dijital yayınlar, kimi zaman ses dosyaları ve videolarla desteklenerek, kimi zaman da çeşitli animasyon eklentileriye kullanıcılara ayrıcalıklı imkanlar sunmaktadır. Dergi, kitap, gazetelerin içerik oluşturma, tasarım süreci gibi aşamaları basılı yayınlarda ve dijital yayınlarda benzerlik gösterse de; basılı yayınlardaki matbaa süreci, yani işin baskı süreci, bu iki yayıncılık sistemi arasındaki en temel fark olarak göze çarpmaktadır. Birebir aynı içerik dijital ortamda yayınlanmak üzere hazırlanabileceği gibi ilgili bölümde açıklandığı üzere hazırlanmakta olan yayını kullanıcıyla etkileşimli bir şekilde sunmak da dijital yayıncılığın öne çıkan avantajı olarak görülmektedir. Dijital yayınlarda, yayıncılar için işin baskı ve dağıtım maliyeti yerine sadece düşük ücretlerle Adobe şirketine abonelik ve belirlenecek indirme kotasının olması dolayısıyla maliyetlerin düşmesi yanında erişebileceği okur kitlesi, baskı adedi ve dağıtım imkânlarının sınırlarını aşarak tüm dünyadaki okuyucularına ulaşma şansı tanımaktadır. Takip eden bölümlerde, bu iki yayıncılık sistemi arasındaki temel farklar ele alınacak, ağırlıklı olarak dijital yayıncılığın imkân ve sınırlarından bahsedilecektir. Bunun yanısıra dijital yayınların tasarım süreçleri ve etkileşimli dijital yayınlar hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
At the present time by descreasing printed publishing gradually, readers are able to obtain and read the books, newspapers and magazines which they already follow as online and for fractional prices. By the possibilities of technology such as smart phones and tablet computers, digital publishing has become widespread more than ever. The publications, which are easier and cheaper to get, are supported digitally by audio documents, videos and sometimes by animation additions they provide readers special opportunities. Although the process for creating contents and design of digital magazines, books and newspapers are similar to printed publishing, the process of printing is the biggest differential feature for printed publishing. The same content of printed publishing can be prepared digitally to publish online and the interactive content of digital publishing has a very important advantage over the printed materials. Digital publishing provides publishers chances like a massive audience, print run and beyond the limits of distribution, reaching audience in the whole world. Publishers only pay small amounts of membership fee to Adobe companies and hosting price instead of printing and distributing cost. In the following parts, the differences between these two publishing types will be compared and the possibilities and the limits of digital publishing will be studied. Also, the process of design for digital and interactive publications will be researched.