Truva dönemi takıları ve günümüze yansımaları
Decorations and reflections on the present era of Trojan
  1. Tez No: 344764
  2. Yazar: ÖZLEM MİNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALTAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada, Truva Dönemi Takıları ve Günümüze yansımaları araştırılarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada Truva hazinelerinden başlanarak günümüze kadar gelen takı sanatları irdelenmiş araştırılmış, takı sanatına yansımaları ortaya konulmuştur.Neredeyse insanlık tarihi ile başlayan takı kullanımı, yaratıları destekleyen akımlar ve takıya yaklaşım biçimleri değişse de, günümüze kadar vazgeçilmezliğini korumuştur. Zaman içinde, teknolojik gelişme paralel olarak takı üretiminde kullanılan malzemeler çeşitlilik göstermiş, takı malzemesi önceleri amaç olarak seçilirken, zamanla tasarımı ön plana çıkaracak araç halini almıştır.Bu araştırma sonucunda modern takının arkasında yatan anlayışın ortaya çıkmasına ışık tutulmaya çalışılmış ve bu doğrultuda kendi çalışmalarımla ve sanat akımlarıyla bağlantı kurarak ele alıp konuyla birlikte yorumlamalara gidilmiş, kişisel modern takı çalışmaları ile sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The attempt of this work is, to research the Jewellery of the Troian Era and their effect on today. With this work, the art of ornamentation and jewellery beginning at the Troia till today is throughly researched and their influence on todays jewellery is presented. Jewellery has always been used; the ways how to approach, how to use, how to create changed, but jewellery had always a secured place as an indispensable part of peoples lifes. Time flew fast, constantly changing the materials to make jewellery based up on tje technological changes; at first the material was the most important part of the jewellery, but now it is the creation. This work of mine tries to set a framework to be able to enlighten the background of the modern creations within researching different eras of jewellery making, explicate them for a better understanding and finally personal jewellery creations showing a way to interpretation.