Futbolda farklı yaş gruplarında topa vuruş tekniğinin kinetik ve kinematik yöntemlerle incelenmesi
Evaluation of soccer kick tecniques in different age groups with kinetic and kinematic methods
- Tez No: 344814
- Danışmanlar: DOÇ. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, 3 farklı yaş grubu (12-13, 14-15, 16-17) futbolcularda üst vuruş top hızı, izokinetik kuvvet ve bacak kütle değerleri ile topa vuruş sırasında vuruş ve destek bacağında oluşan kinetik, kinematik ve elektromiyografik farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Desek ve vuruş bacağına ait izokinetik kuvvet ölçümleri konsantrik/konsantrik 60 ve 180 °sn-1 açısal hızlarda gerçekleştirilmiş ve Hanavan modeli ile kütle değerleri hesaplamıştır. Top hızları radar yardımıyla tespit edilmiştir. Bu sırada EMG, yüksek hızlı kameralar ve kuvvet platformu eş zamanlı çalıştırılarak veriler kayıt edilmiştir. EMG kullanılarak, topa vuruş bacağı; tibialis anterior, gastroknemious, rektus femoris, vastus lateralis, vastus medialis, biceps femoris, gluteus maksimus, gluteus medius kasları ve destek bacağı; tibialis anterior gastroknemious, vastus lateralis, gluteus maksimus kaslarına ait kassal aktivasyon ölçümleri yapılmıştır. Yüksek hızlı kameralar kullanılarak vuruş bacağı kalça, diz ve ayak bileği açı ve açısal hızlar ile vuruş bacağı tarafı omuz, kalça, diz, ayak bileği ve 5th metatarsal parmak eklemi anterior-posterior eksen (x) hızları ile, diz dikey eksen (y) hızı ve omuz ve bilek medio-lateral eksen (z) hızları analiz edilmiştir. Ayrıca destek bacağına ait Fx, Fy ve Fz eksenlerindeki yer reaksiyon kuvvetleri değerlendirilmiştir. Üç farklı yaş grubundaki futbolcularda üst vuruş top hızı, izokinetik kuvvet değerleri, bacak kütle değerleri, kassal aktivasyon, yer reaksiyon kuvveti ve eklemlere ait açı, açısal hız ve lineer hız değerlerinin gruplar arasındaki farklılıklarının analizi amaçlı One-way ANOVA istatistiksel analizi kullanılmış ve gruplar arası farklılıklar Post Hoc Tukey testi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed that analysing differences of ball velocity, isokinetic strength and leg mass parameters and kinetic, kinematic and electromyography parameters which occur in the kicking and supporting leg between 3 different age groups (12-13, 14-15,16-17). 10 soccer players volunteered to participate the current study from each group. The kicking and supporting leg isokinetic strength measurement have done with 60 ve 180 °sn-1 angular velocity and leg mass calculated by Hanavan modell. Ball velocities tested by a radar gun. Meanwhile, electromyography, high speed camera and force plate data? were recorded syncronizely. Muscular activation of kicking leg tibialis anterior, gastrocnemious, rectus femoris, vastus lateralis, vastus medialis, biceps femoris, gluteus maximus, gluteus medius muscles and supporting leg tibialis anterior, gastrocnemious, vastus lateralis and gluteus maximus muscles have measured by using EMG. Kicking leg, hip, knee, ankle angle and angular velocities and shoulder, hip, knee, ankle and 5th metatarsal finger anterior-posterior axis, velocities with knee vertical axis velocity and shoulder and ankle medio-lateral axis velocities were analysed by using high speed cameras. Furthermore, ground reaction forces of support foot from Fx, Fy and Fz axis were analysed. One way ANOVA was used for statistical analyses and Post hoc Tukey test was performed in order to analyse differences between three different age groups in the case of in-step kick ball velocity, isokinetic strength values, leg mass values and angles, angular and linear velocities of joints.