Futbolda farklı yaş gruplarında ve skorlama yöntemlerinde uygulanan küçük alan oyunlarının teknik beceriler ve oyun pozisyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects small sided games applied in different age groups and scoring methods on technical skills and game positions in football
- Tez No: 989325
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA KIZILET TOPATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Küçük alan oyunlarındaki farklı yaş grupları ve farklı skorlama yöntemlerinin; futboldaki bazı teknik parametreleri ve hücum varyasyonlarını gerçekleştirme sıklıklarına etkisi olup olmadığını belirlemektir. Ve bunun sonucunda antrenörlerin, oyuncularının maçlarda daha çok gerçekleştirmesini istediği teknik parametre ve hücum senaryosuna bağlı olarak antrenmanlarda küçük alan oyunları uygulanırken uygun skorlama yöntemini seçmesine yardımcı olabilmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 5 Mevsim Spor Kulübü'nde lisanslı olarak antrenman yapan U13 (n = 16) ve U17 (n = 16) yaş gruplarından toplam 32 erkek futbolcu katılmıştır. Her yaş grubunda 4'e 4 formatında üç farklı skorlama yöntemi (2, 4 ve 6 kaleli) uygulanmış; teknik parametreler (ileri pas, yana pas, geri pas) ile oyun pozisyonları (ikiye bir, bire bir, şut) verileri video analiz yöntemiyle kaydedilmiştir. Yaş grupları arasındaki farklar Mann-Whitney U testi, skorlama yöntemleri arasındaki farklar ise Kruskal-Wallis testi ile analiz edilmiş, anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Kruskal-Wallis testi sonuçlarına göre; 4 kaleli küçük alan oyunlarında ileri pas sayısı, 2 kaleli küçük alan oyunlarında yana pas sayısı, 6 kaleli küçük alan oyunlarında ise 2'ye 1 ve 1'e 1 sayıları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca, yaş grupları karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre; 4 kaleli formatta ileri pas sayısı ve tüm formatlarda yana pas sayıları U17 lehine anlamlı fark göstermiştir (p<0,05). Diğer teknik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuçlar: Küçük alan oyunlarında kale sayısı ve yaş grubu, teknik parametreler ve hücum varyasyonlarını anlamlı düzeyde etkilemektedir. Bu durum, antrenman planlamasında format seçiminin yalnızca skor üretme biçimini değil, aynı zamanda oyunun temposunu, pas yönelimlerini ve hücum senaryolarını da şekillendiren kritik bir unsur olduğunu göstermektedir. Antrenörlerin, hedefledikleri teknik çıktı ve hücum yaklaşımına uygun skorlama yöntemini tercih etmeleri, oyuncuların gelişim sürecine ve takımın genel performansına doğrudan katkı sağlayabilir. Bu bulgular, özellikle yaşa özgü teknik ve taktik gelişimin desteklenmesi ile oyun içi karar verme becerilerinin geliştirilmesinde küçük alan oyunlarının bilinçli biçimde kullanılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine whether different age groups and different scoring methods in small-sided games have an effect on the frequency of performing certain technical parameters and offensive variations in football. Based on the results, the study also aims to assist coaches in selecting the most appropriate scoring method during training sessions with small-sided games, in line with the technical parameters and offensive scenarios they wish their players to perform more frequently during matches. Materials and Methods: The study sample consisted of 32 male football players licensed with the 5 Mevsim Sports Club, comprising U13 (n = 16) and U17 (n = 16) age groups. In each age group, three different scoring methods (2-goal, 4-goal, and 6-goal) were implemented in a 4v4 format. Technical parameters (forward pass, side pass, backward pass) and game positions (two-on-one, one-on-one, shot) were recorded using video analysis. Differences between age groups were analyzed using the Mann-Whitney U test, and differences between scoring methods were analyzed using the Kruskal-Wallis test. The significance level was set at p < 0.05. Results: According to the Kruskal-Wallis test results, the number of forward passes in 4-goal small-sided games, the number of side passes in 2-goal games, and the number of two-on-one and one-on-one situations in 6-goal games were found to be significantly higher (p < 0.05). Additionally, the Mann-Whitney U test results revealed that the number of forward passes in the 4-goal format and the number of side passes in all formats were significantly higher in favor of the U17 group (p < 0.05). No statistically significant differences were found in other technical parameters (p > 0.05). Conclusions: The number of goals and the age group in small-sided games significantly affect technical parameters and offensive variations. This indicates that the choice of format in training planning is not only a determinant of the scoring method but also a critical factor shaping the pace of play, passing tendencies, and offensive scenarios. Coaches selecting a scoring method aligned with their targeted technical outputs and offensive approaches can directly contribute to the development process of players and the overall performance of the team. These findings highlight the importance of using small-sided games consciously to support age-specific technical and tactical development as well as to enhance in-game decision-making skills.