Metalexicography: A case study of dictionary culture among students of English
Metaleksikografi: İngilizce öğrencilerinin sözlük kültürü üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 344883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sözlük, dil öğreniminde vazgeçilmez bir araçtır. Öğrencilerin başvurabileceği başlıca güvenilir kaynaktır. Sözlükler sadece kelime anlamı değil aynı zamanda yazım, telaffuz, kelime kökeni, eşanlam, dilbilgisi ve kullanım hakkında da bilgi vermektedir. Kelime bilgisini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadırlar. Sözlük kullanımı günümüzün dili İngilizceyi öğrenenler için büyük önem arz eder. Problem şudur ki; İngilizce öğrenenler sözlüğe danışmada yetersizdirler ve sözlüklerde var olan zenginliğin farkında değildirler. Ayrıca, sözlük kullanıcılarının kaynak ihtiyaçları ve becerileri üzerine az sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışma İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gören Türk öğrencilerin İngilizce sözlük kullanımına yönelik ihtiyaç ve alışkanlıklarını, başka bir deyişle sözlük kültürlerini nicel olarak araştırmaktadır. Bulgular ve sonuçlar öğrencilerin tek dilli ve iki dilli sözlükleri diğer sözlüklere tercih ettiklerini ve genellikle eklerdeki bilgilerden yararlandıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, katılımcıların çoğu sözlükleri yetersiz bulmaktadır. Ayrıca, araştırma bulgularına göre, yaş, cinsiyet ve sınıfın öğrencilerin sözlük kullanım kültüründe etkili faktörler olmadıkları iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
A dictionary is an indispensible instrument in foreign language learning. It is the primary reliable source which learners refer to. Dictionaries inform about not only meaning of the word but also spelling, pronunciation, etymology, synonyms, grammar and usage. They play a crucial role in improving vocabulary knowledge. As for dictionary consultation, it is of importance for learners of today?s language English. The problem is the fact that learners of English are deficient in dictionary consultation and that they are not aware of the richness in dictionaries. In addition, there is little study on reference needs and skills of dictionary users. This study investigates quantitatively the needs and habits, i.e. the dictionary behaviours and culture of Turkish students majoring in English language and literature in using English dictionaries. The findings and results show that students prefer monolingual and bilingual dictionaries to other types of dictionaries and that they generally benefit from the information contained in the appendices. However, most of the participants find dictionaries insufficient. In addition, according to the study findings, it can be claimed that age, gender and level of study are not effective factors on the students culture of dictionary use.