Modern Türkiye'nin oluşumunda Tanzimat Dönemi kadın gazeteci ve yazarların rolü (1839-1918)
The role of women journalists and writers in the formation of modern Turkey Tanzimat Period(1839-1918)
  1. Tez No: 344884
  2. Yazar: FAHRUNNİSA BAKIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Osmanlıdan Cumhuriyete uzanan süreçte, önceleri Batılılaşma, Avrupalılaşma şeklinde, daha sonraları modernleşme, çağdaşlaşma ve en nihayetinde yenileşme yahut Osmanlı reformu gibi kavramlarla ifade edilen Osmanlı Devletinin geçirdiği değişim dönüşüm süreci, çeşitli aktörler çerçevesinde şekil kazanmıştır. Tanzimat ile adı konulan yenileşme/değişme sürecinde izleri sürülen eğitim, kültür, sanat, edebiyat, hukuk ve iktisat alanlarındaki düzenlemeler Batı?ya ayak uydurma adına başlatılmıştır. Bu dönemde yazın hayatında görünür olmaya başlayan kadın gazeteci ve yazarlar da yazdıkları ve yaptıkları ile bu süreçte rol oynamıştır. Bu çalışmada, Osmanlı Devletinin Tanzimat ile başlayıp Cumhuriyete uzanan modernleşme sürecinde geçirdiği değişim, dönüşüm merhalelerini daha iyi resmedilebilmek ve bu süreç için kullanılan kavramları, birbirlerinden farklılaşan noktalarıyla değerlendirebilmek için, kendi içlerinde ayrılan bağlamları çerçevesinde ele alınarak, dönemin siyasi ve sosyal açıdan genel çerçevesi değerlendirilmiştir. Tanzimat Döneminde öne çıkan kadın yazarların hayatları, gazetecilikleri ve eserleri ile modernleşme sürecinde oynadıkları rol, söz konusu yazarların kendi kalemleri ve onlar hakkında yazılanlar bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From Ottomans to the Republic period, initially in the form of Westernization, Europeanization, and later, modernization, contemporary, and finally, innovation or change- transformation process of the Ottoman Empire, expressed such as Ottoman reform concepts, has formed framework of various actors. The regulations in the area of the education, culture, art, literature, law and economics in the process of change and transformation, named by the Tanzimat, has started on behalf of adapting to the Western world. In this period, women journalists and writers also began to be visible in write life, played an important role in this process by that wrote and made. In this study, stages of the change and transformation in the modernization process extended from Tanzimat to the Republic in the Ottoman Empire and concepts used with different points were investigated. Fatma Aliye Hanım, Emine Semiye Hanım, Nigar Hanım and Şükufe Nihal Hanım, distinguished women writers in the Tanzimat period, were researched by their lives, journalisms, works and roles of modernization process.