Arap dilinde isim cümlesi
Arap dilinde isim cümlesi
- Tez No: 344930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, Arap dilindeki iki temel cümleden biri olan isim cümlesi ve onu oluşturan ögeler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmaktır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde cümle ve cümleyi oluşturan ögeler hakkında özet bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde İsim cümlesinin iki ana unsuru olan mübtedâ ve haber konuları incelenmiştir. İkinci bölümde ise isim cümlesinin başına gelip, onu yeni bir şekle sokan nevasıh konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to thoroughly investigate the noun clauses, which is one of the two basic sentences in Arabic language, and their constituents. The study consists of introduction and two sections. The introduction section gives brief information about sentence and the constituents forming the sentence. The first section discusses the issues mübteda (which is used for sentences beginning with a noun) and news, which are the main constituents of noun clauses. The second section deals with nevasıh, which precedes the noun clause and gives it a new form