Ekonomik büyüme ile araştırma-geliştirme harcamaları ilişkisi
Relationship of economic growth with research and development
- Tez No: 344939
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada amaç, ülkelerin milli gelirinin artmasına katkıda bulunduğu düşünülen Ar-Ge harcamalarının önemini ortaya koymak, GSYİH ile Ar-Ge arasındaki ilişkiyi test etmektir. Bu doğrultuda çalışmada 15 OECD üyesi ülkenin 1991-2010 dönemi panel verileri kullanılarak endüstriyel ticari işletmelerin Ar-Ge harcamalarının ülkelerin GSYİHleri arasındaki kısa ve uzun dönem nedensellik analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar o dönemde endüstriyel ticari işletmelerin, ülkelerin GSYİHlerini pozitif yönde etkilediklerini göstermiştir. Ancak aynı analizde ülkelerin GSYİHleri ile endüstriyel ticari işletmelerin Ar-Ge harcamaları açısından kısa dönem bir nedensellik ilişkisinin olmadığı ve dolayısıyla kısa dönemde GSYİH artışlarının Ar-Ge harcamalarında bir artışa yol açmayacağı anlaşılmıştır. Diğer yandan aynı ilişki uzun dönemde GSYİH den Ar-Ge ye pozitif yönlü çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an increase in the national income of the countries are thought to contribute to demonstrate the importance of R & D expenditures, GDP is to test the relationship between R & D with. In this respect the period of study, the panel of 15 OECD member countries, from 1991 to 2010 using data from the commercial enterprises of industrial R & D expenditure to GDP countries, the causality between the short-and long-term was made analysis. The results obtained at the time of industrial commercial enterprises, GDP of countries have shown a positive influence. However, the same analysis of commercial enterprises and industrial R & D expenditure to GDP of countries in terms of causality is not a short-term increase in GDP in AR-GE spending in the short term, and therefore will not lead to a RISE understood On the other hand it has a positive R & D in relation to GDP in the long term.