Öğrenen organizasyon algısı ile örgütsel yenilik algısı arasındaki ilişki-bankacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between learning organization with organizational innovation perception: A study on banking sector
  1. Tez No: 344940
  2. Yazar: MESUT SOYALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada öğrenen organizasyon ve örgütsel yenilik arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, teori ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla literatür araştırması yapılmış ve öncelikle öğrenen organizasyon, daha sonra örgütsel yenilik kavramları açıklanmıştır. Uygulama bölümünde, Özel finans kuruluşu olarak faaliyet gösteren banka kurumlarında gerçekleştirilen bir araştırma ele alınmıştır. Araştırmada, öğrenen organizasyon; destekleyici liderlik ve diyalog, güçlendirilmiş çalışanlar öğrenmenin teşviki ve sistemler arası bağlantılar boyutlarıyla ele alınırken; örgütsel yenilik; ürün yeniliği, süreç yeniliği, yönetimsel yenilik ve pazarlama yeniliği boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu bağlamda, öğrenen organizasyon boyutlarıyla örgütsel yenilik boyutları arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu ve öğrenen organizasyon algısının örgütsel yenilik algısını etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search relation between learning organization and organizational innovation. The study consists of two parts:literature research and application. literature research has been done to form the institutional structure of the study and first learning organization, Later concepts of organizational innovation have been explained. In empirical part of this study, there is a survey-based research containing private financial bank institutions. In the study, while learning organization; supporting leardship and dialogue, enchaned staff, the promotion of learning and connections between systems have been investigated, organizational innovation; product innovation, process innovation, administrive innovation, marketing innovations were scrutinized. In this sense, it was observed that there is a relation between the dimensions of learning organization and the dimensions of organizational innovation and perceived learning organization have an significant impact on organizational innovation.