Akademik personelin örgütsel adalet algısının tükenmişlik düzeylerine etkisi: Ardahan ili örneği
The effect of organizational justice perception of academic staff to the bornout levels: Sample of Ardahan city
  1. Tez No: 344959
  2. Yazar: NİHAT EMRE BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, örgütsel adalet algısının tükenmişlik düzeyine etkisini incelemektir. Çalışma, kavramsal çerçeve ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve kısmında, literatür araştırması yapılarak örgütsel adalet ve tükenmişlik kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, Ardahan Üniversitesinin 122 akademik personeline anket uygulanmıştır. Örgütsel adalet algısının tükenmişlik boyutlarına etkisi ile ilgili literatüre yer verilerek bu doğrultuda hipotezler oluşturulmuştur. Geliştirilen hipotezler ise uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve bulgular özetlenmiştir. Sonuç olarak örgütsel adalet boyutlarından işlemsel ve dağıtımsal adalet algısı duygusal tükenmeyi, işlemsel ve etkileşimsel adalet algısı duyarsızlaşmayı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research isto examine the effect organizational justice perception to the level of bornout. This study consist of two parts, including the conceptual framework and the application. In the part of conceptual framework, tried to explain the concepts of organizational justice and bornout. In the part of application, questionnaire was carried out to the 122 academic staff of Ardahan University. Hypotheses formed that the effect of organizational justice perception to the levels of bornout with including relevant literature. Improved hypotheses was analyzed that proper statistical methods and findings was summarized. As a result it was determined the perception of procedural and distributive justice which dimensions of organizational justice affects to the emotional exhaustion and tje perception of procedural and interactional justice affects to the desensitization.