Girişimcilerin yeni bir girişim yapma niyetlerinin risk alma eğilimi ile ilişkisi
Relationship between the intention of new venture of the entrepreneurs and the risk perception
  1. Tez No: 344958
  2. Yazar: SEZİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT TİMUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, girişimcilik niyetinin risk alma eğilimi ve alt boyutları ile ilişkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, ilk bölümde girişimcilik, girişimcilik niyeti, risk ve risk algısı kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, Erzurum?da bulunan 289 girişimciye yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Girişimcilik niyeti ve risk algısı ilişkisine ilişkin literatüre yer verilerek bu doğrultuda çalışmaya ilişkin hipotezler oluşturulmuştur. Geliştirilen hipotezler ise uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak; genel risk alma eğiliminin, sosyal risk alma eğiliminin, ekonomik risk alma eğiliminin ve kariyer riski alma eğiliminin girişimcilik niyeti üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the relationship between entrepreneurship intention and risk perception. In this context, the concepts of entrepreneurship, the intention of entrepreneurship, risk and risk perception were explained in the first part. In the application section of this study, a face-to-face survey was applied to 289 entrepreneurs in Erzurum. Hypotheseses were developed after giving the literature review about the relationship between risk perception and entreprenurship intention. Developed hypotheses were analysed by using appropriate statistical methods. As a result; it was observed that general risk perception, social risk perception, economic risk perception and career risk perception have effects on the intention of entrepreneurship.