Hisse senedi getirileri ile değerleme oranları arasındaki ilişkiler: BİST şirketleri üzerine bir uygulama
Relations Between Stock returns and valuation ratios: An application on the ise companies
  1. Tez No: 344960
  2. Yazar: ADEL KARIMIAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yatırımcılar kendi yatırım portföylerini belirlemek ve yatırım yapma konusunda karar vermek için, şirketlerin değerleme oranlarından da faydalanmaktadırlar. Yatırımcıların şirketlerin hisselerine yatırım yapmalarının amacı, yüksek getiri elde etmektir. Finansal oranların hisse senedi getirileri ile olan teorik ilişkisi, özellikle değerleme oranlarının yatırım kararlarında kullanılıp kullanılamayacağı konusunu gündeme getirmiştir. Bu çalışmada Borsa İstanbulda işlem gören 53 firmanın 2003 ile 2012 yılları arasındaki değerleme oranları ve hisse getirileri arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan panel veri regresyon analizi sonuçları, şirketlerin değerleme rasyolarıyla getirileri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Investors make use of the valuation ratios of the companies in order to determine their investment portfolio and make decisions on investment. The aim of their investment into the shares of companies is to make high profits. The theoretical relation of financial rates with share of earnings has brought into question whether the valuation ratios could be used in investment decisions. The study examined whether a relation was available between the valuation ratios and stock returns of 53 firms traded in Istanbul Stock Exchange between 2003 and 2012. The results of the panel data regression analysis revealed a meaningful relation between the valuation ratios of the companies and their returns.