The taliban movement before and after 2001: How the taliban became suicide bombers
2001 öncesi ve sonrası Taliban hareketi: Taliban intihar bombacıları nasıl oldu?
- Tez No: 344967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Taliban sorunu halen Afganistan'da önemli konulardan biri olmaya devam etmektedir. Taliban, adalet ve barışı sağlama ve Afganistan'da İslam Hukukuna dayalı bir sistem kurma söylemi ile ortaya çıkmış bir harekettir. Savaş yorgunu Afganistan halkı öncelikle Taliban'ı hoş karşılamıştır ancak Talibanın radikal ve katı kurallarını gördükten sonra bir kez daha güç elde etme hırsının acı sonuçlarıyla karşılaşmıştır. ABD liderliğindeki koalisyonun işgalinden sonra Taliban Afganistan'ın kontrolünü kaybetti. Talibanın defteri kapanmış ve güçleri yenilmişti. Ancak Taliban, Afganistan halkı için daha fazla sorun yaratacak ve Afganistan'ın yeniden yapılanma ve gelişmesi sürecini engellemek için 2003 yılında bir kez daha Afganistan sahnesine çıkmıştır. Daha radikal bir tavır almış ve daha önce taraflarınca hiç kullanılmamış intihar saldırılarını direniş stratejileri olarak benimsemişlerdir. Bu tez, Taliban intihar bombacılarının nasıl ortaya çıktığını ve Talibanı daha radikal olmaya iten sebebi araştırmaktadır. 2001 öncesi ve sonrası Taliban hareketini karşılaştırarak, Afganistan'daki aktörler arasında olan güç dengesinin değişime uğrayıp uğramadığına bakacağım ve simetrik ya da asimetrik dengelemenin Taliban'ın radikalleşmesi üzerinde etkisi olup olmadığına bir sonuç çıkaracağım.
Özet (Çeviri)
The Taliban still remains one of the major issues in Afghanistan. The Taliban emerged as a movement with the discourse of bringing justice and peace, and establishing a system based on Islamic Law in Afghanistan. The war weary people of Afghanistan firstly welcomed the Taliban; however, after seeing their radical and strict rules they once again faced the consequences of power greed. The Taliban lost the control of Afghanistan after the invasion of United States-led coalition. The case of Taliban was closed and its forces were defeated. However, in 2003 the Taliban once again came to the scene of Afghanistan creating further trouble for the people of Afghanistan and blocked the process of reconstruction and development. The Taliban has become more radical and adopted suicide attacks as a strategy in their insurgency, a tactic that was never used before by them. This thesis tackles the research questions of what pushed the Taliban to become more radical and how the Taliban became suicide bombers. By comparing the movement of Taliban before and after 2001, I will look for the shift in the balance of power among the actors in Afghanistan and draw a conclusion whether the symmetric or asymmetric balancing has impact on the radicalization of the Taliban or not.