An investigation of students homework self-regulation and teachers' homework practices
Öğrencilerin ödevle ilgili öz-düzenleme becerilerinin ve öğretmenlerin ödev uygulamalarının araştırılması
  1. Tez No: 345117
  2. Yazar: YASEMİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR VURAL, PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışma. 7. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji ödevlerindeki öz-düzenleme becerilerini, fen başarısı ve öğretmenlerin ödev uygulamaları ile ilişkili olarak araştırmaktadır. Yurt çapında yapılan çalışmaya Türkiye genelinden 8318 yedinci sınıf öğrencisi ve 344 Fen ve Teknoloji öğretmeni katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler, Öğrenci Ödev Ölçeği ve Fen Başarı Testini tamamlamış, Fen ve Teknoloji öğretmenleri ise Öğretmen Ödev Ölçeği?ndeki maddeleri yanıtlamışlardır. Hiyerarşik veri yapısı sebebiyle Hiyerarşik Lineer Modelleme (HLM) analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin ön-başarısını ve cinsiyetini kontrol ederken, öğrencilerin ödevin kalitesi ve ödev hakkında aldıkları geri bildirim ile ilgili algıları, öğrencilerin ödevle ilgili öz-düzenleme becerilerini (ödevi yapmaktaki hedef yönelimleri, ödevi erteleme eğilimleri ve ödev yaparken strateji kullanımları) ve fen başarısını tahmin etmektedir. Yüksek seviyede öğrenme hedef yönelimini ve düşük seviyede işten-kaçınma hedef yönelimini benimseme, ödevi erteleme eğilimi içinde olmama ve ödev yaparken derin öğrenme stratejileri kullanma, fen başarısını pozitif olarak tahmin etmektedir. Sınıf düzeyindeki analiz sonuçlarına göre, ödevin kalitesi hakkında ortalama algının daha yüksek olduğu sınıflarda okuyan öğrenciler, diğer sınıflardaki öğrencilere göre daha çok öğrenme ve performans hedef yönelimi benimserken daha az işten-kaçınma hedef yönelimine yönelmekte, ödevlerini ertelememekte ve ödev yaparken daha çok ödev yönetimi ve derin öğrenme stratejileri kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra, öğrencilerin ödev hakkında sağlanan geri bildirim ile ilgili ortak algıları, öğrencilerin ödev yönetimi ve derin öğrenme strateji kullanımını ve fen başarısını pozitif olarak tahmin etmektedir. Ek olarak, ödevlerinde daha çok derin öğrenme stratejilerini kullanmaları için öğrencilerini destekleyen öğretmenlerin bulunduğu sınıflardaki öğrenciler, fen testinde diğer sınıflardaki öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study investigated Grade 7 students Science and Technology homework self-regulation in relation to science achievement and teachers homework practices. This was a nationwide study; 8318 seventh grade students and 344 Science and Technology teachers in Turkey participated. Participating students completed Student Homework Scale and Science Achievement Test while their Science and Technology teachers responded to the items in Teacher Homework Scale. Hierarchical Linear Modeling (HLM) analyses were conducted due to the nested structure of data. Results revealed that controlling for students prior-achievement and gender, students perceptions of homework quality and feedback provided on homework predicted students homework self-regulation (i.e., goal orientations in homework, homework procrastination, and homework strategy use) and science achievement. Moreover, pursuing high levels of mastery and low levels of work-avoidance goals, having low tendency to procrastinate homework, and using deep learning strategies during homework positively predicted science achievement. Class level analyses revealed that students in classes with higher average perceptions of homework quality were espoused to more mastery and performance goals and less work-avoidance goals; were less likely to delay homework; and used more homework management and deep learning strategies than students in other classes. Besides, students shared perceptions of homework feedback positively predicted students homework management and deep learning strategy use, and achievement. Additionally, students in classes with higher teacher support for deep learning strategy use performed better on the science achievement test than did students in other classes.