The effects of teaching linear equations with dynamic mathematics software on seventh grade students' achievement
Dinamik matematik programı ile doğru denklemleri konusunun öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarına etkileri
- Tez No: 345127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, doğrusal denklemler konusunun öğretiminde Dinamik Matematik Programı (GeoGebra) kullanımının, alışılmış matematik öğretimi ile karşılaştırıldığında, yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarına etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde bulunan bir devlet okulundaki 60 yedinci sınıf öğrencisi (32 kız, 28 erkek) çalışmaya katılmıştır. Çalışma 2011- 2012 sonbahar dönemi gerçekleştirilmiş, 3 haftada 9 ders saati sürmüştür. Veriler, 3 matematik başarı testi ile toplanmıştır: Kartezyen koordinat sistemi başarı testi (MAT1), doğrusal ilişkiler başarı testi (MAT2) ve doğru denklemleri grafikleri başarı testi (MAT3). Niceliksel veriler, kovaryans analizi (ANCOVA) ile incelenmiştir. Analiz sonuçları, Kartezyen koordinat sistemi ve doğrusal ilişkiler konularının dinamik matematik programı ile öğretiminin, alışılmış öğretim yöntemi ile karşılaştırıldığında, öğrencilerin başarılarına önemli bir etki etmediğini ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, analiz sonuçları, doğru denklemi grafikleri konusunun dinamik matematik programı ile öğretiminin, öğrencilerin başarılarına pozitif yönde bir etki sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of teaching linear equations with Dynamic Mathematics Software (GeoGebra) on seventh grade students? achievement compared to the regular instruction. Randomized posttest-only control group design was utilized in the study. 60 seventh grade students (32 girls and 28 boys) of a public school in Yenimahalle district in Ankara participated in the study. The study was conducted in 2011-2012 fall semester, lasting 9 class hours in three weeks. The data was collected by three Mathematics Achievement Tests: Cartesian coordinate system achievement test (MAT1), linear relation achievement test (MAT2) and graph of linear equation achievement test (MAT3). The quantitative analysis was conducted by using analysis of covariance (ANCOVA). The results revealed that teaching Cartesian coordinate system and linear relation by using Dynamic Mathematics Software had no significant effect on seventh grade students? achievement compared to the regular instruction. On the other hand, the results also indicated that teaching graph of linear equations by using Dynamic Mathematics Software had a significant effect on seventh grade students? achievement positively.