Turkish preschool teachers' beliefs and practices related to child-centered education
Türk okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli eğitim hakkındaki inanış ve uygulamaları
- Tez No: 345126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN, PROF. DR. GEORGE S. MORRİSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli eğitim hakkındaki inanış, kendi söylemlerine dayanan uygulamaları ve gerçek uygulamalarını belirlemektir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli eğitim hakkındaki inanış ve uygulamalarının tutarlılığı incelenmiştir. Bu olguyu araştırmak için araştırmacı devlet okullarında görev yapan 20 okul öncesi öğretmeniyle onların çocuk merkezli eğitim hakkındaki inanış ve kendi söylemlerine dayanan uygulamalarını öğrenmek için görüşmeler yapmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin gerçek uygulamalarını araştırmak için bu öğretmenlerden 5 tanesi gözlemlenmiş ve belgeleri incelenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk merkezli eğitim hakkındaki inanış, kendi söylemlerine dayanan uygulamaları ve gerçek uygulamalarını belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ve bir gözlem formu kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için, kelime tekrarı (word-repetition) tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları göstermiştir ki okul öncesi öğretmenleri çocuk merkezli eğitimin ana boyutları olan fiziksel çevre, etkinlikler, ilişkiler, davranış yönetimi, değerlendirme, ve anne-baba katılımı hakkında hem çocuk merkezli eğitime uygun hem de uygun olmayan inanış, kendi söylemlerine dayanan uygulamalara ve gerçek uygulamalara sahiptirler. Ayrıca hem okul öncesi öğretmenlerinin inanış, kendi söylemlerine dayanan uygulamaları ve gerçek uygulamaları arasında hem tutarlılık hem de tutarsızlık olduğu bulunmuştur. Son olarak, okul öncesi öğretmenleri kendilerini kesinlikle çocuk merkezli, genellikle çocuk merkezli, hem öğretmen hemde çocuk merkezli, ya da öğretmen merkezli olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenleri kendilerinin çocuk merkezli olmalarını engelleyen sebebler olarak iş yüklerinin çokluğunu, çocuk merkezlilik hakkında bilgi ve deneyimlerinin eksikliğini, anne-babaların ve okul müdürlerinin beklentilerini ve sınıf mevcutlarının çokluğunu sıralanmıştır. Türk okul öncesi eğitiminin daha fazla çocuk merkezli olması için bu sebeplerin nasıl ortadan kaldırılacağına ilişkin tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe preschool teachers' beliefs, self-reported and actual practices related to child-centered education in Turkey. In addition, the consistency of preschool teachers? beliefs and their practices about child-centered education was examined. In order to investigate this phenomenon, 20 preschool teachers working in public schools were interviewed related to their beliefs and self-reported practices about child-centered education. Also, 5 of these teachers were observed and their documents were reviewed in order to investigate their actual practices. A semi-structured interview protocol and an observation form were developed by the researcher to explore the preschool teachers? beliefs, self-reported and actual practices related to child-centered education. For the qualitative data analysis, word-repetition technique was used. The findings of the study showed that preschool teachers had both appropriate and inappropriate beliefs, self-reported and actual practices related to main components of child-centered education such as the physical environment, instructional activities, relationship, behavior management, assessment and parent involvement. There were both consistency and inconsistency between teachers? beliefs, self-reported and actual practices. Teachers evaluated themselves as absolutely child-centered, usually child-centered, both teacher-centered and child-centered, or teacher-centered. Teachers gave the reasons for them being unable to be child-centered as; heavy workloads, their educational background and lack of knowledge about child centeredness, expectations of parents and principals, and class size. Recommendations are made as how to remove these obstacles in order that Turkish preschool education can become more child-centered.