Elementary teachers' and elementary mathematics teachers' perceptions of mathematically gifted students
Sınıf öğretmenlerinin ve ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematikte üstün zekalı öğrencilere yönelik algıları
- Tez No: 345128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ve ilköğretim matematik öğretmenlerinin matematikte üstün zekâlı öğrencilere yönelik algılarını; cinsiyet, tecrübe ve öğretmenlik alanı değişkenlerine göre incelemektir.Çalışmanın verileri 2011-2012 sonbahar döneminde Trabzon'da bulunan 60 devlet okulunda çalışmakta olan 176 sınıf ve 90 ilköğretim matematik öğretmeninden toplanmıştır. Çalışmada öğretmenlerin matematikte üstün zekâlı öğrencilere yönelik algılarını incelemek için Matematikte Üstün Zekâlı Öğrenci Özelliklerinin Öğretmen Tarafından Değerlendirilmesi olarak adlandırılan bir ölçek kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları bu ölçeğin alt boyutları olan okul başarısı yüksek olan öğrenciler, matematiksel bakış açısıyla gerçek dünya algısı ve yaratıcı problem çözücü değişkenlerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmada verilerin analizi tek yönlü çok değişkenli varyans analizi ile gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın sonucunda kullanılan ölçekte öğretmenlerin elde ettikleri puanların cinsiyet ve tecrübe değişkenlerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. Fakat öğretmenlerin puanları öğretmenlik alanı değişkenine göre farklılık göstermiştir. Bu farklılık yalnızca okul başarısı yüksek olan öğrenciler alt boyutunda gözlenmiştir. Daha açık bir ifadeyle, bu boyut için sınıf öğretmenlerinin puanları ilköğretim matematik öğretmenlerinin puanlarına göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine elementary teachers and elementary mathematics teachers? perceptions of mathematically gifted students in terms of teachers gender, year of experience and area of teaching.The data were collected from 176 elementary teachers and 90 elementary mathematics teachers from 60 state elementary schools in the center of Trabzon, in the fall semester of 2011-2012 academic year. In order to determine teachers perceptions of mathematical giftedness, the instrument called as Teachers Judgments of Gifted Mathematics Student Characteristic (TJGMSC) was used. The results were evaluated in terms of three dimensions of TJGMSC: school smart mathematics student, mathematics perspective for the real world and creative problem solver. Besides, in order to analyze the data, one-way MANOVA was conducted.The results of the study illustrated that there were no significant differences among teachers TJGMSC scores, in terms of their gender and year of experience. However, a significant difference was found between elementary teachers and elementary mathematics teachers in terms of their TJGMSC scores for only the dimension of school smart mathematics student. To illustrate, elementary teachers scores regarding this dimension were higher than those of elementary mathematics teachers.