Investigation of pre-service mathematics teachers' critical thinking processes through statistical and probabilistic knowledge in the context of popular media texts
Matematik öğretmeni adaylarının popüler medya metinlerinde istatistiksel ve olasılıksal bilgileri bağlamında eleştirel düşünme süreçlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 345132
  2. Yazar: MEHTAP ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının popüler medya metinlerinde istatistiksel ve olasılıksal bilgilerini kullanarak eleştirel düşünme süreçlerini incelemektir. Araştırma nitel durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını, bir devlet üniversitesinde öğretmen yetiştirme programına kayıtlı olan 4 son sınıf ortaokul matematik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Veriler, katılımcılardan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi eleştirel düşünme becerileri ve istatistiksel ve olasılıksal bilgi olmak üzere iki boyut altında yürütülmüştür.Çalışmanın sonuçları katılımcıların farklı içeriklerde farklı eleştirel düşünme becerileri yansıttıklarını ve farklı istatistiksel ve olasılıksal bilgi kullandıklarını ortaya koymuştur. İstatistiksel ve olasılıksal bilgilerini kullanarak çoğunlukla yorumlama becerisi yansıtmışlardır. Eleştirel düşünme becerilerinden ne derecede yararlandıkları istatistiksel ve olasılıksal bilgilerinin yapısına göre farklılaşmaktadır. Koşullu olasılıkla ilgili ifadeler üzerinde çalışırken karmaşık bir eleştirel düşünme süreci yansıtmışlardır. Katılımcıların özellikle bu süreçte zorluk yaşadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate pre-service middle school mathematics teachers? critical thinking processes through statistical and probabilistic knowledge in the context of popular media texts. The study was conducted with a qualitative case study method. Participants of the study consisted of four senior pre-service middle school mathematics teachers enrolled in a public university. Data were collected through in-depth interviews with the participants. Analysis of the data was conducted on the basis of two dimentions; critical thinking skills, and statistical and probabilistic knowledge.The results of the study indicated that pre-service middle school mathematics teachers reflected different critical thinking skills and made use of different statistical and probabilistic knowledge in different contexts. They mostly reflected interpretation skill on the basis of their statistical and probabilistic knowledge. Moreover, to what extent they made use of critical thinking skills was differentiated on the basis of their statistical and probabilistic knowledge. They reflected complicated critical thinking process dealing with conditional probability statements. They had difficulty with probabilistic statements underlying conditional probability especially in this process.