The antecedents of private label product purchasing intentions: an experimental analysis
Özel markalı ürün satın alma niyetleri öncülleri: deneysel bir analiz
  1. Tez No: 345147
  2. Yazar: İLAYDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda özel marka uygulamaları perakendeciliğin en önemli trend konularından biridir. Geçmişte özel markalar düşük fiyatlı ve düşük kaliteli ürünler olarak konumlandırılırken, perakendecilik sektöründe rekabetin artması perakendecileri özel markalardan stratejik bir pazarlama aracı olarak yararlanmaya yöneltmiştir. Özel marka uygulamaları ile perakendeciler, daha yüksek kar payları elde etme, tüketicilerin mağazaya olan sadakatini arttırma ve mağazalarını farklılaştırma ve üreticiler karşısındaki pazarlık güçlerini arttırmayı hedeflemektedirler. Bunun yanında, tüketicilerin özel marka ürünlerine karşı artan ilgisine bağlı olarak, özel marka uygulamaları üzerine yapılan araştırmalar da yoğunlaştırılmıştır. Tüketiciler özel marka sunan aynı endüstrideki farklı şirketlere farklı tepkiler verebileceğinden, perakendecilerin özel markalarını başarılı yapmak için tüketicilerin ihtiyaçlarını ve beklentileri anlaması gereklidir. Bu amaca hizmet etmek için, bu çalışma tüketicilerin özel markalara karşı satın alma niyetlerini araştırmak adına yapılmıştır. Kavramsal modelde, tüketicilerin özel markalara karşı tutumlarını etkileyen faktörler iki (2) bölüme ayrılmıştır: bireysel faktörler ve bağlamsal faktörler. Çalışmada, bireysel faktörler anketlerde kullanılan ölçeklere bağlı olarak ölçülürken, bağlamsal faktörlerin sınanması deneysel güdümlemeye dayalıdır. Diğer taraftan, hangi faktörlerin tüketicilerin özel markalara karşı satın alma niyetini etkilediğine ışık tutmak için, hipotezler hiyerarşik regresyon ile test edilmiştir. Sonuç olarak, tartışma, yönetimsel implikasyonlar ve limitasyonlar ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Private label applications have been one of the significant trend topics in retailing sector in recent years. Whereas in the past private labels had been positioned as low priced with low quality products, increase in the competition in retailing sector has led retailers to utilize private labels as a strategic marketing tool. Retailers aim to gain higher profit margins, to increase their store loyalty and store differentiation and to increase their bargaining power against manufacturers by means of private label applications. In addition, the investigations on private label applications have also been intensified due to consumers? increasing attentions to private label products. Since consumers may react in a different way to companies that offer private label products in the same industry, understanding the needs and the expectations of consumers is essential for retailers to make their private labels a success. In order to serve this purpose, this study was conducted on the issue of investigating consumers purchasing intentions to private labels in Turkey. On the conceptual model, factors affecting consumers attitudes toward private label applications were separated into two (2) parts: individual factors and contextual factors. In the study, while individual factors were measured with respect to scales used in the questionnaires, the examination of contextual factors was based on experimental manipulation. Moreover, the hypotheses were tested by hierarchical regression analysis to shed light on what influences consumers? purchasing intentions to private labels. All in all, discussion, managerial implications and limitations and suggestions for future research were made.