Antecedents and consequences of customer engagement and emotional attachment: An examination of the self - brand connection
Müşteri angajmanı ve duygusal bağın sebep ve sonuçları: Kişi - marka bağıntısı üzerine bir araştırma
- Tez No: 414700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ESER TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin çevrelerindeki markalarla kurdukları kişisel bağların nasıl geliştiğini açıklamaktır. Bu sebeple, hizmet kalitesi algısının, markaya duyulan güvenin ve müşteri odaklı kurumsal itibarın tüketicilerin marka angajmanına ve markayla kurdukları duygusal bağa öncülük eden ve tüketici angajmanı ve bağının sonucu olarak kişi-marka bağıntısını öneren bir kavramsal model geliştirilmiştir. Modelde aynı zamanda üniversite türünün (devlet veya özel) önerilen ilişkilerde anlamlı derecede farklılıklar yaratacak bir düzenleyici değişken rolü olacağı beklenmektedir. Çalışmanın önemi, tüm bu kavramları anlamlı bir bütün içerisinde birbirine entegre eden ilk araştırma olması ve Türkiye'deki üniversitelerden toplanan verilere dayanarak bu modeli test etmesidir. 395 üniversite öğrencisi, tamamı internet yoluyla dağıtılan yapılandırılmış anketleri cevaplayarak bu çalışmaya katılmıştır. Sonuçlar, hizmet kalitesi algısının müşteri odaklı kurumsal itibarı ve markaya olan güveni olumlu yönde etkilediğini desteklemektedir. Bu durum da duygusal bağ kurmada olumlu bir etkiye neden olmaktadır. Markaya olan güvenin, müşteri angajmanı kurmada bir etkisi yok iken, müşteri odaklı kurumsal itibarın olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu iki kavramın (müşteri angajmanı ve duygusal bağın) kişi-marka bağıntısı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak, ilişki bağlamında, devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler arasında öngörülen ilişkiler bazında anlamlı derecede farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to provide insights into the processes through which individuals develop self-connection to the brands around them. With this aim, a conceptual model that proposes perceived service quality, brand trust, and customer-based corporate reputation as the antecedents of customers' engagement with and emotional attachment to brands; while depicts self-brand connection as the consequence of these two constructs is developed. The model also expects the university type (state vs. private) to play a moderator role that will create significant differences in the hypothesized relationships. The significance of this study is that it is the first attempt that integrates all these concepts into a comprehensive body and tests this model based on data collected from the higher education industry in Turkey. A total of 395 respondents participated in the study through answering structured questionnaires distributed via Internet. The results support that perceived service quality positively influences customer-based corporate reputation and brand trust, which leads to a positive effect on emotional attachment. Customer-based corporate reputation also has a positive influence on customer engagement, whereas brand trust does not. As a result, these two concepts (customer engagement and emotional attachment) affect self-brand connection. However, no significant differences are found between state and private universities as to the relationships of interest.